Školní jídelny zdražují. Pro nízkopříjmové rodiny nabízí stát dotaci, letos ji navýšil na 100 milionů

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Skolni jidelna
Zdroj: Luděk Ovesný / MAFRA / Profimedia

Zdražování potravin a energií muselo zákonitě dopadnout i na školní jídelny. Ministerstvo školství jim tak nedávno umožnilo navýšit platby za stravování, což většina jídelen po Novém roce opravdu využila. Rodiče, kteří mají strach, že na obědy nebudou mít dostatek financí, mohou opět požádat o pomoc stát.

Energetická krize a vysoká míra inflace zapříčinila velkou míru zdražování také v gastronomickém odvětví. Tomuto trendu se samozřejmě nevyhnuly ani školní jídelny.

Ministerstvo školství na nastalou situaci zareagovalo už na konci října, kdy jídelnám umožnilo navýšit platby za stravování, a to až o 20 %. Psali jsme o tom nedávno zde.

Ministerstvo i jídelny chtějí zachovat kvalitu

„Chceme, aby děti v jídelnách jedly dobře a kvalitně. Chceme, aby školy měly větší prostor reflektovat to, co se děje na trhu s cenami potravin a udržely tak kvalitní školní stravování. Zvýšený horní limit je možnost, nikoliv povinnost,“ uvedl tehdy náměstek ministra Jan Mareš.

Valná většina jídelen ale k navýšení opravdu přikročila. Příkladem je Základní a mateřská škola Ohradní na Praze 4. „Děti z mateřské školy tady budou mít od 1. února jídlo dražší o 5 korun,“ uvedla pro Česku televizi reportérka Lída Kolovratová. „Děti ze základní školy si ve školní jídelně připlatí od 1. února o 2 koruny,“ dodala ještě.

Celkově tak rodiče dětí z této mateřské školy zaplatí za oběd 50 korun, rodiče školáků si pak musí připravit 38 korun. Uvedla to ředitelka ZŠ Ohradní Eva Smažíková.

Připlatí si i veřejnost

Zdražit se po Novém roce rozhodla i školní jídelna v Lovosicích. Vzhledem k tomu, že dětem zvyšovala ceny obědů už v září, od ledna se rozhodla zdražit jen jídla dospělým strávníkům z řad veřejnosti.

Většina lidí ale situaci chápe. „Zdražuje se všechno, je tedy jasné, že musí zdražit i jídelna. Přesto se tady dál člověk nají za velmi přijatelnou cenu. V odebírání obědů budu tak i nadále pokračovat,“ řekla Přehledně24 maminka na mateřské Lenka, která si obědy pravidelně bere do jídlonosičů.

Některé jídelny musely i přes zdražení sáhnout k omezení některých surovin. „Museli jsme omezit hovězí maso, protože to je jednoznačně nejdražší. A trochu jsme omezili skladbu ovoce,“ vysvětlila hospodářka jídelny z Prahy. „Spotřební koš samozřejmě plnit musíme bez ohledu na to, jaká je ta finanční norma,“ doplnila pro Českou televizi.

Stát bude na obědy opět přispívat

Obědy se tak mohou stát zase pro větší část rodičů nedostupnými. Stát proto i na letošek počítá s formou dotace, která má podpořit školní stravování pro děti z nízkopříjmových rodin.

Podle webu ministerstva školství dokonce byla původně vyčleněná částka 60 milionů korun navýšena na rovných 100 milionů. Rodiče, kteří mají o příspěvek na oběd zájem, musí oslovit některou z nestátních neziskových organizací. Ta pak může o dotaci požádat.

„Chceme proto pomoci potřebným rodinám tak, aby žák měl možnost zúčastnit se všech školních aktivit díky prominutí úhrady za školní stravování a nebyl z důvodu neúčasti na těchto aktivitách vyčleňován z kolektivu,“ uvedl v tiskové zprávě ministerstva Mareš.

Zdroj: MŠMT, Česká televize, Přehledně24

Autor: Markéta Mladá



Související články