V nedělní Partii opět došlo k politickým hádkám. Vondráček odsoudil salámové metody současné vlády

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
Vondracek Radek
Zdroj: Milan Kammermayer / CNC / Profimedia

Českou republiku i nadále sužuje vysoká inflace. Ceny stoupají úplně všude, a řada lidí se tak bojí, co bude dál. Politici se podle všeho snaží na situaci pracovat, jenomže v médiích to působí spíše tak, že se pouze hádají. Předvedli to i v nedělní Partii na CNN Prima NEWS, kde na téma inflace a zdražování hovořili.

Vláda již lidem přislíbila finanční pomoc. Podle šéfa pirátského poslaneckého klubu Jakuba Michálka by v opačném případě mohlo hrozit, že Češi nebudou mít ani na zaplacení základních faktur. Proto se v současné době Petr Fiala a jeho kabinet snaží pomoci především s platbou zdražených energií.

„Jsem hrdý na to, jak k situaci naše vláda přistupuje. Důsledky Putinovy invaze ohrožují i střední třídu. Je pravda, že pomoc na začátku byla zbytečně redukovaná. Musíme se soustředit na to, abychom ty věci dělali rychleji. Čeká nás velký sociální malér,“ řekl Michálek ve vysílání.

Podle jeho slov je inflace ale nejen důsledkem zdražování energií. Na svém twitteru se tvrdě opřel také do minulé vlády. „Rekordní zdražování má příčinu v drahých energiích, dlouhodobém selhání trhu s bydlením a rozhazování minulé vlády,“ napsal.

„Žádejme po těch, kdo na zdražování získávají nejvíc, aby férově přispěli na řešení jeho dopadu a záchranu lidí. Česko by mělo jako v Británii mimořádně dočasně zdanit vlastníky elektráren, kteří prodávají za rekordní evropské burzovní ceny, a vrátit peníze zpět do peněženek rodin,“ doplnil Michálek.

Politici se neshodují

Zatímco Michálek ale vládu chválí a má pocit, že ekonomickou krizi způsobenou z velké části i válkou na Ukrajině zvládá skvěle, poslanec ANO Radek Vondráček má zcela jiný názor. V Partii předvedl velmi ostrý duel se současným ministrem kultury Martinem Baxou.

„Vláda má velmi jasný přehled o tom, kolik uprchlíků se tu pohybuje. Máme za sebou první fázi, která byla nadstandardně úspěšná. Česko dokázalo velmi rychle postavit systém pomoci. Teď přecházíme do období, kdy se část uprchlíků vrací na Ukrajinu,“ ujistil Baxa.

Vondráček to ale vidí úplně jinak. „Myslíte vážně, že vláda má perfektní přehled? Asi žiji v jiné zemi. Proč to neřeknete hejtmanům. Ti si stěžují. Zvládli to právě oni, neziskovky či dobrovolníci. Stopy vlády ale nevidím,“ rozčílil se. V první fázi se podle jeho slov možná vláda zachovala skvěle, teď ale rozhodně přehled nemá.

Ostrá slova Vondráčka

„Hejtmani buší do vlády, stěžuje si i pan primátor Hřib, i když má ministra vnitra ze své koalice. Navíc máme třetí nejvyšší inflaci v EU. Jsme ostrůvek v Evropě, kde se pro lidi nedělá nic. Podívejte se do Polska, kde snížili DPH na potraviny. Pak se podívejte na náš děravý deštník,“ dodal ostře v narážce na vládní projekt Deštník proti drahotě.

Dále řekl, že nemá tušení, jak je možné, že státy se zavedenými plošnými opatřeními nemají takovou inflaci jako my. Česká republika se má podle jeho slov od ostatních zemí stále co učit. „Všechno moc trvá a je to salámová metoda. Mně vadí, že nechcete přijmout nic, co navrhuje hnutí ANO, přitom se k tomu blížíte,“ opřel se Vondráček do Baxy.

„Nabízíte opatření, která povedou k dalšímu růstu cen. Vaše nalévání peněz do ekonomiky přispělo k růstu inflace. Stejně jako by to způsobilo plošné rozdávání. Chcete řešit současnou inflaci přiléváním oleje do ohně. Řekněte lidem poctivě, že vaše opatření by v budoucnu ceny ještě navýšila,“ vzkázal mu na to ministr.

Meziroční inflace stoupla v dubnu na 14,2 procenta z březnových 12,7 procent. Podle mnohých by se právě v této situaci měli politici sjednotit, zdá se ale, že dělají přesný opak a místo spolupráce jenom vytvářejí zbytečné boje, které lidem nijak nepomohou.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články