Babiš vs. Fiala: Bývalý a současný premiér si vyměňují vzkazy přes média. Navzájem se obviňují z drahoty

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis petr fiala
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Bývalý premiér Andrej Babiš má neustále problémy s jednáním Petra Fialy, současný premiér naopak ve svých slovech často naráží na Babiše a jeho chování. Politici se prostřednictvím médií vzájemně urážejí a obviňují z drahoty. Naposledy na tiskové konferenci Fiala reagoval na Babišovy výroky o současné ekonomické situaci. A kromě toho ukončil také výstavu protokolárních darů, za jejíž realizací stál právě Andrej Babiš.

V roce 2019 informoval Pražský deník o slavnostním otevření nové výstavy protokolárních darů. Expozice připravená Úřadem vlády ČR ukazovala lidem dary, které Andrej Babiš obdržel na svých zahraničních cestách jakožto premiér. Výstava měla pokračovat i následující roky.

Jenomže zatímco Babiš každým rokem výstavu rozšiřoval, Fiala se letos rozhodl v ní už nepokračovat. „Je standardní, že dary, které jsou osobním majetkem předchozího předsedy vlády, nebudou nadále vystavovány v prostorech Úřadu vlády,“ řekl podle Novinek mluvčí současné vlády Václav Smolka.

Babiš proti Fialovi

„Prostor v Lichtenštejnském paláci chceme nyní využít pro prezentaci a výstavu děl českých talentovaných umělců, její konkrétní podobu ještě ladíme,“ dodal mluvčí. Někteří lidé to ale podle médií mohou považovat za Fialův krok, jak Babišovi vrátit ránu za některé jeho proslovy.

„Mrzí mě to, ty dary patřily naší zemi, všem našim občanům, a výstavu jsme dávali dohromady s nadšením a láskou,“ uvedl Babiš k ukončení výstavy na svém facebooku. Jeho sledující mu pak v komentářích vyjadřují podporu.

Andrej Babiš si ale vůči svému nástupci ve funkci premiéra nebere servítky a neustále ho v něčem kritizuje. V pořadu CNN Prima News se například vyjádřil nelichotivě i k současné České národní bance a jejímu guvernérovi Jiřímu Rusnokovi. Podle Babiše jsou pro mladé lidi největším zlem.

„Současná ČNB a pan Rusnok jsou největší neštěstí pro všechny mladé lidi a občany s hypotékami. Proč mají lidé platit tolik na hypotéku, když Evropská centrální banka má nulu? Kdybych byl premiér, křičím,“ nechal se slyšet. „Čím vyšší sazby, tím vyšší inflace. Je to Rusnokova drahota a Fialova neschopnost lidem vrátit peníze,“ dodal.

Fiala proti Babišovi

Současný premiér si Babišova slova ale nenechal líbit a v médiích mu všechno pořádně vrátil. „Jednu věc pan bývalý premiér Babiš nikdy nepochopil. Peníze, které má vláda k dispozici, jí nepatří, nepatří premiérovi, nerostou na stromech. Nejsou někde ve státě, netiskne je banka,“ uvedl Fiala na tiskové konferenci po středečním jednání vlády.

Podle Fialy navíc za inflaci a drahotu může právě přechozí vláda Andreje Babiše. „Nejvyšší kontrolní úřad a většina nezávislých ekonomů se shodnou na tom, že situace je taková kvůli její nehospodárné politice a nejrychleji rostoucímu zadlužení v Evropské unii,“ řekl o bývalém kabinetu.

Babiše podle Fialy v současné době příliš nešlechtí ani to, že v rámci předvolební kampaně jezdí po České republice ve svém obytném voze, sdílí fotografie z cest na facebooku a nedostavil se ani na jednání Sněmovny, kde se řešilo prodloužení nouzového stavu.

Zdroj: Pražský deník, Novinky, Facebook, CNN Prima NEWS, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články