Více peněz do zdravotnictví. Válek chce jednat o možnosti připojištění, Kubek zvýšit regulační poplatek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlastimil valek
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce jednat o možnosti připojištění ve zdravotnictví. Důvodem je fakt, že do zdravotnictví je podle jeho slov potřeba dostat více peněz. Připojištění je z jeho strany rozhodně lepší vidinou než zvyšování daní.

O svém návrhu promluvil ministr v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Možnost připojištění by se podle něj musela zavést postupně, nový systém by mohl fungovat od roku 2025 nebo 2026, píše server.

„Máme dvě možnosti: buď systematicky zvyšovat daně a ty peníze dávat do zdravotnictví, nebo umožnit těm, kteří mají zájem o sebe víc pečovat, zúčastňovat se preventivních programů a chodit na screeningy nějakou formou bonusu a současně formou připojištění,“ uvedl Válek.

Dotace na lyžařské výcviky

Další informací, kterou Válek podle serveru Novinky zaskočil pojišťovny, je jeho požadavek na zavedení příspěvku na lyžařské kurzy a další sportovní aktivity. Podle ředitelů škol se jedná o skvělý nápad, který by pomohl rodinám, které na podobné věci nemají peníze.

„Diskutujeme o tom, jak využít peníze z fondu prevence na pohybové aktivity dětí, aby se od počítačů vrátily do přírody a abychom u nich začali srážet hmotnost, která u nich za covidu narostla. Jedna z možností je podpora lyžařských kurzů,“ uvedl ministr.

„Pokud v některých regionech deset nebo i dvacet procent dětí nemůže jet na týden na hory kvůli tomu, že na to ekonomicky nemají, a jedná se o zdravotně preventivní záležitost, je to bezesporu něco, co by mělo být z fondu prevence hrazeno,“ dodal.

Podle mnohých jde ale Válek na ruku vlekařům, kteří o něco podobného usilují už dlouhodobě. Potvrzuje to například i Deník N na svém twitteru. „Ministr zdravotnictví chce částkou až 7000 korun přispívat dětem na školní lyžařské kurzy. Návrh dlouhodobě prosazuje Asociace horských středisek, která už o příspěvky na kurzy žádala několik bývalých ministrů školství. Uspěla až u Válka,“ napsal server.

„Já bych řekl, že si pan ministr pěkně protiřečí. Na jedné straně mluví o tom, jak nejsou peníze ve zdravotnictví, na té druhé pak chce po pojišťovnách platit lyžařské kurzy. Samozřejmě bych byl rád, kdyby mému synovi někdo lyžák zaplatil, Válek by si ale měl rozmyslet, co přesně tedy chce,“ tváří se na ministrův nápad skepticky Luboš z Brna, tatínek dvanáctiletého syna.

„Letos se to týká mého syna. Za prvé to vychází na 6 tisíc, za druhé na to všichni v jeho třídě mají, za třetí má škola fond Na pomoc sociálně slabým dětem, kam my bohatí přispíváme, za čtvrté pomáhat se má chudým, a ne bohatým, za páté je to drancování zdravotních pojišťoven. Prostě je to nebetyčná hloupost a já to nechci,“ komentoval příspěvek pan Petr.

Kubek chce zvýšit regulační poplatek

Ačkoli dotace lyžařských kurzů se mnoha politikům nelíbí, souhlasí s Válkem v tom, že do zdravotnictví je potřeba dostat více peněz. Prezident České lékařské komory Milan Kubek by na to šel přes regulační poplatky. Ze stávajícího poplatku za pohotovost, který činí 90 korun, by jeho cenu zvýšil na 200 korun.

„Přijde mi to jako vrchol drzosti. Zdravotní ošetření je něco, co někdy potřebují i ti nejchudší z nás. A platit za to takové peníze povede jen k tomu, že bude řada lidí problémy raději podceňovat a zůstane s nimi doma,“ říká pro Přehledně24 pan Radek z Hodonína.

„Já za pohotovost zaplatím klidně 500, ale byla bych ráda, kdybych tam nemusela v případě, že mi je fakt zle, čekat 2 hodiny,“ tvrdí naopak v komentářích pod článkem paní Klára. „Zatím o ničem takovém neuvažujeme, nicméně pokud dostanu podnět od komory, tak to zvážím a bezesporu tuto otázku otevřu na vládě,“ reagoval podle Novinek Válek na Kubkova slova.

Zdroj: Česká televize, Novinky, Twitter, Deník N

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články