Ministerstvo chystá další využití pro aplikaci Tečka. Bude upozorňovat na blížící se termín očkování

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
aplikace tecka
Zdroj: Profimedia

Aplikace Tečka vznikla během pandemie, i nadále má mít ale využití. Ministerstvo zdravotnictví ji plánuje od příštího roku využívat jako elektronický průkaz, ve kterém budou mít pacienti například svou zdravotní dokumentaci, uvádí Česká televize.

Aplikace Tečka umožňuje načtení, správu a prezentaci digitálních covid certifikátů na vašem mobilním zařízení. Aplikace zobrazuje seznam osob a pro každou z nich dále také seznam načtených certifikátů, včetně rozlišení na platné a neplatné. Elektronický podpis a platnost načtených certifikátů vyhodnocuje aplikace i bez připojení k internetu, popisuje ministerstvo zdravotnictví.

Mohlo by se zdát, že nyní, když už se očkování nekontroluje, je aplikace zbytečná. Mnoho lidí už ji tak možná ze svého telefonu odinstalovalo. Ministerstvo ale upozorňuje, že má s aplikací další záměry.

„Tečku jsem používal, jakmile ale skončila potřeba prokazovat se očkovacími certifikáty, hned jsem ji vymazal. Pokud by ministerstvo našlo způsob, jak ji efektivně využít, jistě bych ji zase používal,“ říká pro Přehledně24 dvaatřicetiletý Roman z Prahy.

Upozorní vás na nutnost očkování

Podle serveru Parlamentní listy si Tečku doposud stáhlo zhruba 6 milionů lidí. V České republice už sice není třeba se prokazovat bezinfekčností, i tak si ale letos v říjnu otevřel aplikaci zhruba milion uživatelů. Toho chce ministerstvo využít.

Česká televize píše, že pokud ministerstvo zdravotnictví zrealizuje své plány, v budoucnu by mohla Tečka upozorňovat například na blížící se termín vašeho očkování. A to nejen proti covidu, ale například i proti tetanu.

„Já bych řekl, že klidně třicet procent pacientů, kteří byli očkováni, nepřijde v tu správnou chvíli a musíme řešit nějaké nestandardní schéma,“ uvedl pro ČT praktický lékař a člen Sdružení praktických lékařů České republiky Cyril Mucha. Navíc ministerstvo uvažuje také nad tím, že by aplikaci propojilo s rezervačním systémem, bylo by se přes ni tak možné k lékaři objednat.

„Pokud by se dalo jednoduše pomocí jedné aplikace objednat k lékaři, a navíc by hlídala i termíny očkování, nejspíš bych ji využíval,“ říká k situaci pro Přehledně24 čtyřiadvacetiletý student Jakub z Prahy.

„Cíl je, aby se z Tečky stal elektronický průkaz pacienta, kde bude mít finálně pacient, pokud o to bude mít zájem, svoji zdravotnickou dokumentaci, bude tam mít propouštěcí zprávy, informace o očkování,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek podle Seznam Zpráv.

Využijete ji v cizině

Ačkoli prozatím jde jen o plány, iDNES připomíná, že i v současné době je vhodné si Tečku v telefonu zachovat. Pomoci vám totiž může například v cizině. V některých zemích je totiž potřeba prokazovat se platným certifikátem zachována.

„Občané v aplikaci najdou své současné certifikáty, které jsou ještě některými zeměmi vyžadované pro příjezd. Před odjezdem na dovolenou je vhodné zkontrolovat Tečku, kde jsou popsané příjezdové podmínky jednotlivých států,“ řekl podle serveru náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic s tím, že slouží aplikace také jako informační portál.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Česká televize, iDNESSeznam Zprávy, Parlamentní listy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články