Ministr zdravotnictví připustil, že by covid mohl probíhat i bez izolace. Není to ale otázka následujících týdnů, upozornil

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlastimil valek
Zdroj: Profimedia

Koronavirus by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka nemusel být dále veden jako nemoc, u které je při jejím průběhu potřebná izolace. O víkendu na sjezdu České lékařské komory prozradil, že by se tak mohlo stát zhruba v polovině příštího roku. Rozhodnout ale musejí experti.

V současné době trvá izolace od prvního pozitivního testu týden, připomíná server iDNES. To by se podle všeho mělo změnit, Válek o tom nicméně nemůže rozhodnout sám. Má ale pocit, že již není třeba nemocné izolovat.

„To není něco, co rozhoduje politik, to je věc odborná. Máme tady Národní institut pro zvládání pandemií, který by měl dát jasné doporučení. Ve chvíli, kdy to doporučení zazní, vypadne covid z těchto onemocnění,“ uvedl.

K situaci se vyjádřil i na svém twitteru, kde jasně uvedl, že musí situaci řešit odborníci epidemiologové. „Bombastické mediální titulky stranou. O tom, zda bude u covidu-19 zrušena minimální povinná sedmidenní izolace, bude rozhodnuto na základě doporučení odborníků z NIZP. Nejde totiž o rozhodnutí politické, ale odborné. Rozhodně to však není otázka následujících týdnů,“ napsal.

Stává se běžným onemocněním

V některých zemích se ke covidu stále staví nekompromisně. Například v Číně je jeho tolerance nulová. „Všechna opatření děláme proto, abychom ochránili lidské životy,“ tvrdí podle TV Nova mluvčí tamní Národní zdravotní komise Mi Feng.

Ve Švédsku naopak přestali lékaři doporučovat očkování teenagerům, kteří si nemocí obvykle projdou bez komplikací, často bez jakýchkoli příznaků. U nás je očkování stále doporučováno všem skupinám, především ale pak důchodcům a starším lidem.

Na druhou stranu se covid stává běžným respiračním onemocněním a lidé už ho tolik neprožívají. „Měli bychom se na to dívat jako na sice novou, ale běžnou infekční respirační nemoc, a tak k ní přistupovat,“ říká epidemiolog Roman Chlíbek.

„Je to v pořádku. Je určitě čas o tom začít mluvit a k té chorobě se začít chovat jinak. Určitě bychom nebyli první země v Evropě, kde se to změnilo,“ řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka pro ČTK.

Počty nakažených mohou přibývat

Podle ČTK je covid spojený s určitými obdobími a na podzim jsou lidé k nemocem obecně náchylnější. Lékaři proto očekávají zhruba od poloviny listopadu nárůst případů.

„Pravděpodobně se bude zvyšovat počet těch, kteří budou mít pozitivní test na covid, včetně těch, kteří budou mít chřipku,“ uvedl podle TV Nova Válek. Jeho slova doplnil i praktický lékař Cyril Mucha, podle kterého se během ochlazení vždy objeví celá řada nemocí a covid k nim rozhodně patří.

Zdroj: ČTK, iDNES, TV Nova, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články