Ministr Válek apeluje na občany, aby se nechali očkovat. V listopadu očekává nápor v nemocnicích

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Vlastimil Valek
Zdroj: Pavel Karban / Právo / Profimedia

V úterý 25. října proběhla tisková konference, na které ministr zdravotnictví Vlastimil Válek apeloval na občany, aby se nechali očkovat. Během listopadu se totiž dle něj očekává nápor v nemocnicích z důvodu kombinace koronaviru a chřipky.

Onemocnění covid-19 je dle dostupných dat v posledních dnech spíše na ústupu a dokazuje to i incidenční číslo.

Aktuální situace

Zatímco před týdnem bylo incidenční číslo 128, tento týden se snížilo na 90. Snížil se i počet hospitalizovaných osob v nemocnicích, a to z 1 500 na 891.

Situaci ohledně koronaviru ovlivňuje i fakt, že v Česku stále převažuje varianta omikron, o které se odborníci domnívají, že by mohla být finální mutací.

„Hodně lidí se jím nakazilo, takže máme hodně imunizovaných, to nějakou dobu vydrží, ale do budoucna žádné předpovědi dávat nemůžeme,“ uvedl v Událostech, komentářích vědecký pracovník Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) Martin Šmíd.

Ačkoliv je aktuálně situace ohledně onemocnění covid-19 klidná a za pondělí přibylo pouze 153 nových případů, očekává ministerstvo zhoršení situace během listopadu. Proto ministr zvýšil svou aktivitu ohledně propagace očkování.

Očkujme se pro život beze strachu

Ministr promluvil na tiskové konferenci během návštěvy Fakultní nemocnice Brno. Sem přijel Válek s kampaní Očkujme se pro život beze strachu a v rámci kampaně se zde nechal čtvrtou dávkou naočkovat i herec Petr Čtvrtníček, který je tváří kampaně.

„Pro očkování svědčí všechna data, přesto se očkování setkává s despektem. Můžeme vtipkovat a šířit dezinformace, že jsou v něm čipy, že se z nás stane yetti, ale pravda je jinde. Očkování zachraňuje stovky milionů lidských životů a opakovaně se to potvrdilo,“ sdělil dle iDNES Válek na konferenci.

Válek dále potvrdil, že nechystá žádná omezení, pokud se situace neočekávaně nezhorší. Také ubezpečil občany, že nebudou zavedeny žádné sankce, pokud se nenechají očkovat.

„Nebudeme sankcionovat ty, co se nechtějí očkovat. Rakousko to mělo povinné a mýlilo se, dospělo k tomu, že měli poslechnout odborníky,“ dodal.

Na facebookových stránkách ministerstva, kde je k dispozici zmiňovaná tisková konference, však převládají komentáře odmítající očkování.

„Je naplánované, že koronavirus musí narůstat, aby narůstaly firmám zisky,“ zní například jeden z komentářů, který není ojedinělý.

„Long covid“

Odborníci ve spojitosti s koronavirem upozorňují zejména na tzv. long covid neboli dlouhý covid.

„Zdá se, že může postihovat až pětinu nemocných, a i to je důvodem k tomu, abychom se očkovali,“ řekl v Událostech, komentářích hlavní epidemiolog IKEMu a vedoucí skupiny MeSES Petr Smejkal.

„Každá z variant covidu se chová trochu jinak. Víme několik jistých věcí – u chřipky, pokud srovnáváme tyto dvě nemoci, je také závažná komplikace postižení plic, a pacient má virový zápal plic. U části pacientů to vede k úmrtí, u části se zápal zcela vyhojí. U covidu je postižení plic zásadním problémem. Tam dochází k rozpadávání části plic, tvorbě vaziva, a tyto změny jsou trvalé,“ dodal ve stejném pořadu Válek s tím, že toho o „long covidu“ není ještě mnoho známo.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, iDNES, Česká televize, Twitter, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články