Není třeba se testovat na covid kvůli každému zakašlání, říká Prymula. Očkování je ale důležité, doplňuje ho Válek

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
testovani covid
Zdroj: Shutterstock

Podle testů nakažených koronavirem v Česku stále ubývá. Například v pondělí potvrdily testy 2 416 nových případů, což je o třetinu méně než v minulém týdnu, píše iDNES. Na druhou stranu ale server uvádí, že poklesl také počet provedených testů. Podle některých odborníků to nevadí. Covid se začíná pomalu měnit v obyčejnou chřipku a kvůli rýmě se údajně není třeba testovat.

Rýma a teplota jsou v současném období poměrně běžné. Někdy se může skutečně jednat o covid, jindy jde ale o obyčejné nachlazení. Podle epidemiologů Romana Prymuly nebo Jiřího Šinkory takové potíže nejsou důvodem běžet hned do lékárny pro antigenní test, uvádí server Novinky.

„V minulém měsíci jsem se necítila několik dní dobře, nenapadlo by mě, že bych mohla mít znovu covid, když jsem ho prodělala zhruba před půl rokem, ale stejně jsem si raději do lékárny pro antigenní test doběhla. Překvapilo mě, kolik druhů mi lékárnice nabízela, ale vzala jsem si větší balení, kde bylo testů víc, abych je měla kdyžtak doma k dispozici, a podle lékárnice by měly být spolehlivé,“ sdělila pro Přehledně24 své zkušenosti jedna z redaktorek serveru.

Lékárnice navíc potvrdila, že o testy je v poslední době skutečně zájem a že lidé stále častěji kupují testy pro vlastní potřebu ve větších baleních, aby se zásobili.

„Nemůžeme to nastavit tak, že všechny s rýmou zavřeme. Kdo si udělá antigenní test, to je dobře, ale dělat ho u každé rýmy? To bychom se utestovali. Je potřeba říci, že se nešíří varianta koronaviru, která by měla těžký klinický průběh, jako měla delta,“ řekl Novinkám Prymula.

O testy přesto stoupá zájem

Ačkoli podle odborníků to není nutné, mimo jiné i proto, že člověk by měl doma zůstat i s obyčejnou rýmou, aby ji dále nešířil, lékárny potvrzují, že zájem o testy na covid stoupá. Podle dat, která Novinkám poskytl mluvčí lékárny Dr. Max Michal Petrov, zájem o testy stoupá od června, v září však skokově narostl.

Ve velké části případů nicméně u nemocných nejde o covid, ale o chřipku. I na její nebezpečí v současné době ministerstvo zdravotnictví upozorňuje. „Právě teď je ten nejvhodnější čas, kdy se jít nechat naočkovat, a to jak proti chřipce, tak proti onemocnění covid-19, protože začíná sezóna respiračních onemocnění,“ apeloval začátkem října náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Ministr jde příkladem

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek upozorňuje, že ačkoli testovat se kvůli každému nachlazení není nutné, občané by rozhodně měli dbát na to, aby byli očkovaní. On sám se nechal už čtvrtou dávkou očkovat 10. října. „Jsem po třech dávkách, reakce nebyly žádné, cítím se perfektně, nemocný nejsem,“ hlásil podle Novinek těsně před další injekcí.

„S odstupem času máme jasná data, která ukazují, že osoby očkované 1. posilující dávkou, mají mnohem menší pravděpodobnost hospitalizace na JIP s vážným průběhem onemocnění covid-19. Apeluji na všechny, aby se dali očkovat a snížili riziko těžkého průběhu nemoci,“ napsal před nedávnem také na twitteru.

Nemocí je v současné době kolem nás hodně, a někdy tak není úplně snadné poznat, co nás vlastně trápí. Podle MUDr. Milana Trojánka z nemocnice v Motole by ale lidé neměli spoléhat na svou imunitu. To, že covid prodělali, neznamená, že ho nemohou prodělat znovu.

„Pokud se podíváme obecně na viry, které vyvolávají hlavně infekce v horních cestách dýchacích, tak samozřejmě imunitní ochrana vznikající po prodělání nějaké relativně banální virové infekce není dlouhodobá,“ uvedl v rozhovoru pro Deník. Lidé by tak podle jeho slov měli dbát na své zdraví, na druhou stranu je ale zbytečné panikařit s každým zakašláním.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví, iDNES, Twitter, Novinky, Deník, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články