Ministerstvo zdravotnictví chce snížit teplotu ve školách a doporučí i méně větrat

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Trida Nemoc Skola
Zdroj: Shutterstock

Chystané opatření české vlády, které se setkalo se silnou kritikou, získává jasnější obrysy a zřejmě se už brzy stane skutečností. Řeč je o snižování minimální teploty ve školních prostorách. Novelu reagující na prudké zdražování plynu nyní připravilo ministerstvo zdravotnictví. Občanům se nové návrhy ale ani trochu nezamlouvají.

O možnosti snížit teploty ve veřejných budovách uvažoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela už v polovině léta. K opatření se mělo přistoupit, pokud by Česku hrozil nedostatek plynu způsobený především válkou na Ukrajině.

Tato myšlenka se ale tehdy nesetkala s příliš kladnými ohlasy. Ohrazovali se proti ní vedoucí sociálních služeb, pedagogové, odbory, ale také sám ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Klesne teplota na chodbách i tělocvičnách

I přesto přišlo ministerstvo zdravotnictví s návrhem novely, která ovlivňuje hygienické požadavky, a to v prostorách školy.

Ta mimo jiné ruší takzvanou optimální teplotu vytápění. V současném návrhu je tak stanovena pouze minimální hodnota teploty a pak ta maximální. Ve třídě tak děti mají mít minimálně 20 stupňů Celsia, maximálně pak stupňů osmadvacet.

Nově dojde k poklesu minimální teploty ve sprchách, a to z 24 na 21 stupňů. V tělocvičnách a chodbách se pak posune hranice termostatu z dřívějších 18 na 17 stupňů Celsia.

V třídách se bude méně větrat

Změnit se má i to, jak často mají školy větrat. Podle nového návrhu už žáci nebudou potřeboval 30 metrů krychlového čerstvého vzduchu na osobu, ale pouze 20 metrů krychlových. Uvedlo to na svých webových stránkách ČTK.

Návrh novely se ani vzdáleně nesetkal s pochopením veřejnosti. V diskuzi zpravodajského webu Novinky si lidé nebrali servítky a návrh označili v lepším případě za hloupost.

Lidé se bojí koronaviru

„Méně větrat ve třídách? To jim tam děti usnou do oběda. Levá ruka neví, co dělá pravá,“ napsal uživatel Jiří. „Méně větrat!? Odborníci na svém místě. Pak to má v ČR k něčemu vypadat,“ rozčílila se diskutující Iva. „Děti by mohly ve třídách jako přezuvky nosit válenky, prstové rukavice a ušanky, co?“ ptá se čtenář Jan.

Lidé v diskuzi také začali poukazovat na to, zda se méně časté větrání negativně neodrazí v souvislosti s koronavirem. „Tak nevím… Stejné ministerstvo doporučuje kvůli covidu větrat, a kvůli plynu zase ne… Jsem rozpolcen já, nebo ministr?“ shrnul obavy většiny diskutující živatel Martin.

Zdroj: ČTK, Novinky, Aplikace o/dok, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články