Podle odborníků je nejvíce proruskou stranou SPD. Okamura se proti tomu okamžitě ohradil

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Okamura Tomio
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Nezisková organizace Evropské hodnoty přišla s unikátním interaktivním projektem, který mapuje, jak jednotliví poslanci Parlamentu České republiky šíří čínský a ruský vliv. Podle analyzovaných dat těmto zemím nejvíce pomáhají lídři SPD a také Radek Vondráček z hnutí ANO.

Nevládní organizace Evropské hodnoty spustila web s názvem Atlas ruského a čínského vlivu. Člověk si tam může vyhledat jednotlivé poslance a zjistit u nich, jak například hlasovali o zákonech týkajících se těchto zemí či zda byli součástí nějakých kauz spojených právě s Ruskem či Čínou.

Jedinečný projekt mapuje postoje poslanců

Jednotlivé akty jsou poté obodovány. Plusové body jsou uděleny za vystupování a hlasování proti těmto zemím, minusové naopak za zastávání zájmů těchto dvou velmocí.

„Naši experti na jedno místo shromáždili kompletní přehled všech dostupných informací, zda a jak jednotliví poslanci a vláda napomáhají, nebo naopak brání šíření ruského a čínského vlivu,“ uvádí organizace na svých oficiálních webových stránkách.

Podle závěrů z analyzovaných dat 25 politiků svým jednáním pomáhalo šířit vliv Ruska a v případě 28 poslanců docházelo k šíření vlivu Číny.

Nejvíc proruský je Okamura

Co se týče ruské sféry vlivu, úplně nejhorší skóre získal Tomio Okamura, který obdržel -92 bodů. Bezprostředně následován byl svým spolustraníkem Radimem Fialou, který získal -84,5 bodu a Jaroslavem Foldynou, který si svými výroky vysloužil -79 bodů.

Předseda SPD se proti výsledkům okamžitě ohradil a pro ČTK uvedl, že se podle něj jedná jen o zoufalou předvolební kampaň. „Fialově koalici klesají preference, a naopak SPD stoupají,“ vysvětlil zpravodajskému serveru. „Tohle lhaní bez jediného důkazu svědčí jen o naprosté zoufalosti nohsledů EU a nekompetentní Fialovy vládní koalice,“ doplnil.

Pro Čínu se nejvíce vyjadřoval Vondráček

Jako největší šiřitel čínského vlivu byl označen člen hnutí ANO Radek Vondráček. Ten obdržel 52 záporných bodů. Za ním se objevil opět Radim Fiala (-45) a Tomio Okamura (-24).

Ani Vondráček nebyl ze svého prvenství příliš nadšený. „Neuvěřitelné nálepkování lidí a uvádění věcí bez kontextu či záměrně zkreslených. Nemyslím si, že by to bylo způsobeno neznalostí autorů, je v tom jasný záměr,“ vysvětlil pro ČTK.

Proti vlivu Číny a Ruska vystupuje Adamová i Langšádlová

Na druhé straně spektra stojí poslanci, kteří aktivně bojují s čínským a ruským vlivem na našem území. Nejvíce bodů v tomto ohledu získal premiér a předseda ODS Petr Fiala (76).

Za ním se umístila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová z Pirátů (73,5) a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 (64,5). Obě dámy se navíc umístily na předních příčkách i v boji proti čínskému vlivu.

Zdroj: Atlas ruského a čínského vlivu, Evropské hodnoty, ČTK

Autor: Markéta Mladá



Související články