Europoslanec Hynek Blaško odchází z SPD. Urazil se, říká Okamura

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
hynek blasko
Zdroj: Martin Sekanina / CNC / Profimedia

Poslanec Evropského parlamentu Hynek Blaško odchází z SPD. Lídrovi hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomiu Okamurovi to oznámil dopisem, který uveřejnil na svém facebooku. Hlavním důvodem k odchodu je podle něj nedemokratické jednání Okamury vůči členům strany.

Už dříve Blaško oznámil, že chce kandidovat na prezidenta. SPD ale ze svých řad nakonec zvolilo jako kandidáta Jaroslava Baštu. Podle některých se toto rozhodnutí Blaška dotklo a rozhodl se odejít ze strany z tohoto důvodu, to on ale popírá.

Jsem zklamán, proto odcházím

„Pane předsedo SPD, tímto dopisem ukončuji své členství v SPD (členský průkaz přikládám). K tomuto kroku mě vedou následující důvody: I přes Váš odpor jsem kandidoval do Evropského parlamentu z nevolitelného osmého místa. Byl jsem zvolen více jak 47000 hlasů občanů na první místo kandidátky. Byl to pro Vás jisto jistě šok, a nejen pro Vás,“ uvádí Blaško v dopisu.

Jako druhý důvod uvedl, že přestože má SPD demokracii i v názvu, tak jí holedbá a řídí se jí jen minimálně. „Z toho důvodu jste obklopen pouze lidmi, kteří jsou k Vám loajální a nedovolí si Vám oponovat. Členové, kteří tak nečiní, jsou bez milosti vyhozeni,“ píše dále poslanec.

Doplnil, že je v hnutí nejspíš považován za zrádce, přesto ale nikdy proti SPD ani jeho programu nešel. „Jsem zklamán, a proto odcházím a doporučuji vám se zamyslet a konečně pochopit, že členové jsou to nejcennější, co máte. Nakládejte s nimi, jak se sluší a patří, pak nebudou odcházet,“ zakončil dopis.

Zatímco někteří lidé Blaška pod příspěvkem podporují, jiní se nad jeho rozhodnutím podivují. „Před volbami opravdu krok, který sjednocuje vlasteneckou scénu,“ napsala jedna ze sledujících. Politik na to odpověděl: „Co po mně chcete, udělal jsem snad málo pro sjednocení fronty?“

Okamura si jeho slova nenechal líbit

Na odpověď na svůj dopis nemusel čekat Blaško dlouho. Kromě facebookových sledujících totiž reagoval i Okamura, který se rozhodl odpovědět také pomocí facebooku.

„Pravý důvod odchodu pana Blaška z SPD je úplně jednoduchý. Pan Blaško se urazil, zradil a podrazil voliče SPD, díky kterým se stal europoslancem, a to jen proto, že chtěl být prezidentem, ale 250 členů celostátního grémia SPD v sobotu demokratickým hlasováním jednomyslně vybralo jako kandidáta na prezidenta za SPD Jaroslava Baštu,“ vyjádřil se lídr SPD.

Zdroj: Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články