Prezidentské volby budou v polovině ledna. O datu rozhodl předseda Senátu Miloš Vystrčil

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
Volby
Zdroj: PX Media / Shutterstock.com

V pondělí 27. června oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil, že se prezidentské volby budou konat 13. a 14. ledna 2023. Druhé kolo, které by se případně konalo, by bylo o 14 dní později.

Miloši Zemanovi končí v březnu příštího rok druhý pětiletý mandát, kandidátů na nového prezidenta je tak už dnes více než dost. Reálnou šanci stát se hlavou státu má ale jen několik z nich. Jak uvedl Vystrčil, někteří už sbírají podpisy a snaží se nenápadně „propagovat“.

Kampaň musí být férová

„Aktivity různých typů politiků, které nesou znaky volební kampaně, postupně narůstají,“ řekl Vystrčil podle iDNES. Proto bylo důležité zveřejnit datum prezidentských voleb co nejdříve, aby kampaně probíhaly férově. „Volební kampaň začíná dnem vyhlášení voleb prezidenta.“

Ve sbírce zákonů bude tato informace uvedena 1. července. Poté se budou vypočítávat náklady na předvolební kampaně. „Já to vidím jako férový krok od předsedy Senátu k těm, co již třeba tu kandidaturu ohlásili,“ řekl Vystrčil.

Kandidáti se pak musí vejít do zákonného limitu, který je před prvním kolem 40 milionů korun. Druhé kolo se pak musí konat nejpozději 30 dní před koncem funkčního období stávajícího prezidenta, které končí Zemanovi 8. března.

Kandidátů už je několik, kampaně mohou začít

Podmínkou, kterou musí kandidát splnit, je podpis alespoň dvaceti poslanců nebo 10 senátorů, případně musí oslovit občany ČR, kterých musí být 50 000. Na prezidentský post se mohou hlásit pouze zájemci starší 40 let.

Prezidenta si volí přímo občané, již od roku 2013, dříve ho vybírali členové parlamentu. Volby se konají v lednu kvůli vzniku samostatné České republiky, který připadá na 1. ledna 1993. První volba se pak konala nedlouho poté a Václav Havel nastoupil 2. února do své funkce jako první prezident České republiky.

Kandidaturu do příštích voleb už oznámilo více jak deset lidí, ale nakonec jich možná bude o něco méně. Kandidovat chce třeba bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, podnikatel Tomáš Březina, senátor Marek Hilšer, europoslanec Hynek Blaško nebo Josef Skála, který byl dříve místopředsedou KSČM, uvedla Česká televize.

Zdroj: Novinky, iDNES, ČT24

Autor: Raina TomanováSouvisející články