Vyrazit na Silvestra na hory? V některých krajích to není problém

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Hotel Zima
Zdroj: Shutterstock

Přemýšlíte o tom, že byste chtěli konec roku strávit na horách? Podle informací ČTK máte ještě šanci. Hoteliéři mají kvůli coronavirové krizi volné kapacity. Nejčastěji jim rezervace ruší zahraniční hosté. Tuzemští prozatím vyčkávají, zda dojde ještě k nějakým vládním opatřením.

Provozovatelé ubytovacích služeb mají většinou konec roku obsazen už několik měsíců předem. Epidemie koronaviru s tímto trendem však značně zahýbala.

Lidem vadí opatření

Prvním problémem je, že ubytování je možné jen pro lidi s očkováním či po prodělané nemoci. Tím se samozřejmě zmenšil počet potencionálních zákazníků.

Další ranou bylo zkrácení provozní doby restaurací na desátou hodinu večerní. Lidé, pokud někam vyrazí přes noc, často chtějí posedět v restauraci či v baru, než sedět zavření na pokoji. Podobně zafungoval i zákaz vánočních trhů. To odradilo především turisty chystající se do Prahy.

„Ve všech našich třech hotelech jsme zaznamenali storna rezervací, především z ciziny. V současné době žádné nové rezervace na Silvestra nechodí, případní klienti ze zahraničí i z Čech zcela jistě vyčkávají, jaké budou restrikce,“ uvedla pro ČTK ředitelka společnosti Prague Hotels – Chateau.

Některé kraje hlásí volno, jinde je plno

Podle ankety ČTK to vypadá, že výpadek postihl především velká města a také lokality oblíbené mezi zahraničními turisty. Nejhůře jsou na tom tedy hoteliéři v Praze a v Libereckém kraje, kde chybí především němečtí turisté.

Podobně jsou na tom v Karlovarském kraji a také na Vysočině. Tam zaznamenali pokles především firemních akcí, jako například vánočních večírků či různých školení.

Lépe než hotely jsou na tom malé chatky a chalupy. Ty v Ústeckém kraji hlásí více méně vyprodáno. Podobně jsou na tom také v Jeseníkách a ve Zlínském kraji.

Češi čekají, anebo vyráží pryč

Podle hoteliérů čeští klienti stále ještě vyčkávají a do rezervací vánočních a silvestrovských pobytů se zatím moc nehrnou. Zjevně čekají, zda vláda nevyhlásí další celorepublikové opatření, které by jim mohlo pobyt na horách nějak znepříjemnit.

Objevuje se také trend zimní dovolené v zahraničí. Podle ČTK se zájem o ni stále zvyšuje a brzy by mohl dosáhnout předcovidové úrovně. Zde jim zřejmě koronavirová omezení tolik nevadí. Nejčastěji Češi vyráží do Egypta, na Maledivy a do Spojených arabských emirátů.

Zdroj: ČTK, Novinky.cz

Autor: Markéta MladáSouvisející články