Sníh komplikuje dopravu především na dálnicích. Pokud nemusíte, nevyjíždějte

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
snih dalnice
Zdroj: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Už od rána na mnoha místech hustě sněží a sníh společně se silným větrem komplikuje dopravu především na dálnici D8 u Ústí nad Labem. Tvoří se kolony dlouhé několik kilometrů.

Na nejvyšší horu Sněžku nejezdí horní lanovka, zpoždění nabírají autobusy. Řidiči musí jezdit velmi oparně, protože silnice jsou vymrzlé a na mnoha místech je jen těžké auto ukočírovat. Už ráno byly uzavřené tunely Libouchec a Panenská.

Dálnice blokují hlavně kamiony

Dopravu uzavírají hlavně uvízlé kamiony a také dopravní nehody, kterých se od rána stalo nespočet. Sníh leží hlavně na silnicích mezi Ústím na Labem a hranicí s Německem, problémy jsou také z Chomutova k německým hranicím.

Sníh, který je na mnoha místech rozbředlý, dělá problémy také řidičům v Krušných horách. Najdete ho ale také na silnicích nižších tříd, například na Litoměřicku nebo Lounsku. „Ve všech sedmi okresech Ústeckého kraje leží na silnicích sníh nebo rozbředlý sníh. Zatím se s mírnými komplikacemi daří udržovat cesty sjízdné, ale nabádáme k velké opatrnosti,“ řekl pro ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic.

Sníh dělá problémy také v Karlovarském kraji, kde se srazil autobus s dodávkou. Nedošlo k vážnějším zraněním. I na další dny předpověď říká, že bude sněžit, na mnoha místech bude zataženo a bude snížená viditelnost. Přidá se také mrznoucí déšť, zato se uklidní vítr.

V Libereckém kraji také jezděte velmi opatrně. Zledovatělý sníh pokrývá většinu silnic, navíc celou sobotu má sněžit. Vítr sice bude slábnout, na silnicích ale bude zůstávat led. Řidiči by tak měli přizpůsobit jízdu stavu vozovky. Problémy kvůli sněžení hlásila také lanovka na Sněžku, uvedl server idnes.cz.

Dnes ráno byl do provozu uvedený pouze dolní úsek, z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek je uzavřený kvůli silnému větru. Namrzlé silnice jsou po celém území České republiky, pozor si dávejte v oblasti Krkonoš i Orlických hor. Hlavní silniční tahy jsou sice suché, ale na některých místech je sníh namrzlý.

Městské autobusy se na některé zastávky nedostaly

Na některých místech neprojedou kamiony, například v úseku na Frýdecko-Místecku. Uzavřen je také hlavní tah na Slovensko. Během dne by mělo přibývat sněžení, v nižších polohách se objeví sníh se sněhem. Teploty se budou pohybovat kolem nuly, a proto se mohou zejména na horách tvořit sněhové jazyky.

Autobusová doprava kolem Prahy také kolabuje. Některé autobusy nabírají zpoždění, další nepřijedou na zastávku. Pražská integrovaná doprava uvedla: „Na příměstských linkách vlivem nesjízdnosti nastává zpoždění a operativní zrušení některých zastávek. V oblasti Mělníka je očekáváno zpoždění na autobusových linkách v řádu desítek minut.“

V Praze vyjelo několik desítek sypačů, které měly co dělat. V hlavním městě se souvislá vrstva sněhu objevila brzy ráno. V okrajových částech města měla problém hlavně městská doprava, do některých částí byl velký problém se kvůli sněhu a ledu dostat. Žádné vážnější nehody ale nejsou hlášené. Během dne se ale podařilo většinu komplikovaných míst odklidit a nyní už by autobusy měly projet všude.

Zdroj: idnes.cz, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články