Zítra je státní svátek, obchody budou zavřené. Změna chaotického zákona je v nedohlednu

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Supermarket
Zdroj: Profimedia

Státní svátky se již od roku 2016 nesou v duchu chaosu, kdy si lidé nejsou jistí, zda budou obchody otevřené, nebo zavřené. Blíží se 28. říjen a s ním tradiční otázka, budou obchody nad 200 metrů čtverečních otevřené?

Otevírací doba o státních svátcích se řídí zákonem číslo 223 z roku 2016. V něm je jasně vymezeno, které státní svátky se řadí mezi ty, kdy musí být zavřeno, a na které obchody platí výjimka.

Zákon o prodejní době v maloobchodě

Ze zákona jasně vyplývá, že obchody nad 200 metrů čtverečních musí být zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince.

Ale například o červencových státních svátcích 5. a 6. července zůstávají velké obchody otevřené, protože se jich právě tento zákon netýká. A právě kvůli tomu se v otevírací době nevyznají občané ani sami politici.

Zmatení jsou i politici

Zákon měl zajistit, že zaměstnanci obchodních řetězců budou mít o státních svátcích volno. Sami politici jsou ale zmatení, které dny je zavřeno a které ne. Redaktoři CNN Prima News udělali totiž mezi samotnými politiky průzkum a odhalili, že ti často také v této otázce tápou.

„Přiznám se, že informace o tom, jestli je otevřeno, nebo zavřeno během státních svátků, si vždy vyhledávám na internetu,“ odpověděla například místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová.

„Myslím, že lidé přehled v otvírací době úplně nemají. Já sama se vždy musím podívat, jestli na ten daný svátek je zavřeno všude, nebo jen v některých větších supermarketech,“ uvedla poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková.

Poslanec Jiří Havránek připustil, že i on má problém a našel na něj řešení: „Už jsem si v nich udělal pořádek, abych věděl, kdy mám nakoupit. Stáhl jsem si tabulku do telefonu.“

Změna v nedohlednu

Zda by se zákon měl změnit, nebo dokonce zrušit, na tom se politici ani občané nejsou schopní shodnout.

„Byl jsem vždy proti tomu, aby se zavíralo o státních svátcích povinně. Myslím, že to má být na rozhodnutí daného podniku a jeho zaměstnanců, jestli chtějí pracovat v obchodě, který má otevřeno i o svátcích. Ale takhle je to nesmysl. Měl by si to rozhodnout obchodník a získat si pro to své zaměstnance,“ uvedl pro Primu například Jan Skopeček.

„Samotné je mi to vlastně jedno, jestli je zavřeno, nebo otevřeno, vždy si nakoupím dopředu. I když je pravdou, že to skutečně chaotické je. Na druhou stranu ale jsem slyšela od svých přátel, kteří v obchodech pracují, že sami by raději měli otevřeno, protože za službu o státním svátku dostávají od zaměstnavatele příplatky,“ sdělila pro Přehledně24 pětatřicetiletá Tereza z Prahy 10.

Na Den vzniku samostatného československého státu bude zavřeno

Když pomineme debatu o tom, zda je zákon prospěšný či zbytečný, zůstává stále nezodpovězená otázka ohledně 28. října. Dle zmíněného zákona budou hypermarkety a supermarkety zavřené. Stejně tak tomu bude v případě hobbymarketů a obchodních center.

Otevřeno naopak bude v menších obchodech, lékárnách či na čerpacích stanicích. U těchto obchodů však závisí na majiteli, zda se rozhodne pro jejich zavření, a tedy si dopředu zjistěte, kde je ve vašem okolí otevřeno.

Dále budou dle Novinek otevřeny velkoobchody, jako například Makro, a fungovat budou i online obchody (Rohlík, Košík aj.).

Obchodníci své zákazníky informují sami

Většina ochodů se snaží své zákazníky o otevírací době dopředu informovat prostřednictvím sociálních sítí. Učinil tak na svém twitteru například Albert.

Na svých facebookových stránkách pak o zavření informoval i Kaufland. Většina ze zákazníků si ze zavření obchodů dělá legraci, protože nechápou, proč je to pro tolik lidí takový problém.

„No to je katastrofa! Co budeme dělat? Přeji všem prodavačkám a prodavačům, ať si užijí krásný sváteční den,“ napsala například jedna ze zákaznic. „Zase budou ve čtvrtek lidi bláznit, jako by mělo být zavřeno týden,“ píše další.

Zavřené obchody o státních svátcích tak očividně mnoha lidem nevadí, ale chaos v tom, kdy je zavřeno a kdy ne, je pro zákazníky skutečně matoucí.

„Nemám problém s tím, že bude jeden den zavřený supermarket. V nutném případě si dojdu do večerky. Ale bylo by lepší, kdyby se zákon sjednotil a bylo zavřeno o každém státním svátku, a ne jen v ty vybrané, “ řekla pro Přehledně24 důchodkyně z Písku.

Následujícími státními svátky, kdy bude opět zavřeno, je Štědrý den od 12 hodin, 25. a 26. prosinec a Nový rok.

Zdroje: Zákony pro lidi, CNN Prima News, Novinky, Přehledně24, Twitter, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články