O svátcích bude v obchodech otevřeno. Zákon o prodejní době v maloobchodě se na červencové svátky nevztahuje

od Veronika Holcová
< 1 minuta čtení
obchodni_centrum
Zdroj: islavicek / Shutterstock.com

O červencových státních svátcích 5. července, tedy na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, a 6. července, tedy v Den upálení mistra Jana Husa, si pravděpodobně v obchodech nakoupíte, jak jste zvyklí. Zákon, kdy musí mít obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů zavřeno, se totiž těchto svátků netýká.

Zákon, který přinutil větší obchodníky zavřít své provozovny o sedmi státních svátcích, platí od července 2016 a neustále čelí kritice nejen veřejnosti. Majitelé zejména menších provozoven se vůči němu ohrazují, že zákon není dostatečně dobře čitelný, a že není jasné, co se vlastně do zmíněné rozlohy 200 m² počítá.

Se zákonem jsou problémy

„Situace je pořád stejná, ve výkladu zákona je stále chaos,“ uvedla v září 2017 mluvčí SOCR Irena Vlčková k problematice výkladu Zákona o prodejní době v maloobchodě. Nucené zavření momentálně platí pro 7 státních svátků, včetně svátků vánočních nebo Velikonočního pondělí. Zbylých 6 státních svátků se tyto restrikce netýkají, zákon je totiž nezmiňuje.

Velké obchodní domy nepočítají s žádným omezením otevírací doby ani se snížením počtu zaměstnanců během těchto dnů. „Prodejny Billa zůstávají během červencových státních svátků otevřené. Pro zákazníky, kteří rádi využívají státních svátků k nakupování, máme dobré zprávy,“ uvádí k situaci například obchodní řetězec Billa.

„Během nadcházejících červencových svátků na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5. července a Den upálení mistra Jana Husa 6. července totiž zůstanou všechny prodejny Billa otevřené. Fungovat budou podle běžné otevírací doby,“ doplnil řetězec.

Stejně na tom jsou například Globus, Kaufland, Lidl, Norma, Penny Market nebo Tesco. V běžném provozu samozřejmě zůstávají i internetové obchody jako Košík i Rohlík, které i během svátků mají rozvoz bez omezení. 

Zdroj: E15, iDNES, Aktuálně, Vitalia

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články