Investujte chytře, seznamte se s bitcoinem. Kryptoměny dnes hýbou světem

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
EkonomikaKomerční sdělení
bitcoin
Zdroj: Shutterstock

Pojem kryptoměna zná dnes pravděpodobně téměř každý, jen málokdo ale vidí do základní problematiky tohoto tématu. Nejznámější kryptoměna, která byla kdy zavedena, je bitcoin. A právě na něm se dá krásně vysvětlit stručný základ toho, co člověk potřebuje vědět. Seznamte se s virtuální měnou, možná ještě dnes zatoužíte po tom si sami bitcoin koupit.

Reálná nereálná měna

Kryptoměna je virtuální měna, která ke své výrobě i k platbám mezi jednotlivými uživateli využívá síť počítačů. Kryptoměny existují pouze jako digitální zápis, nemají žádné bankovky ani mince, nejsou reálné, ale pouze v paměti počítače. Každá kryptoměna má navíc svou vlastní síť, ve které se dají vytvářet další jednotky, ale také s nimi dále obchodovat, prodávat je a nakupovat.

Měna, se kterou nelze manipulovat

Nejznámější kryptoměnou je bitcoin. Vznikl v roce 2009 a je plně decentralizovaný. To v praxi znamená, že neexistuje žádný hlavní server, přes který by procházely platby, navíc nepodléhá bitcoin žádné bance ani jiné společnosti, proto tedy neexistuje možnost, že by s ním mohl kdokoli jakkoli manipulovat.

Bitcoin založila skupina vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Dodnes ale není známo, kdo přesně se pod tímto tajemným jménem skrývá. Prvním, kdo za bitcoin v roce 2010 nakupoval, byl Maďar, který si tehdy za 10 000 bitcoinů koupil 2 pizzy.

O rok později toho ale silně zalitoval, tehdy totiž hodnota jednoho bitcoinu překročila hodnotu 1000 dolarů (asi 225 000 korun). Na tomto příkladu je vidět, proč je investice do bitcoinu výhodná. Jeho hodnota se totiž mění, ovšem stejně tak jako její růst je samozřejmě možný i pokles.

Jak nakoupit bitcoin?

Zájem o nákup i prodej bitcoinu v posledních letech výrazně stoupá. Obchodování probíhá prostřednictvím směnáren a speciálních bitcoin bankomatů, které existují i na území České republiky. Pro nákup této kryptoměny je třeba si pořídit speciální bitcoinovou peněženku. Jde o nainstalování programu do vašeho počítače, díky kterému si budete moci své bitcoiny ukládat a dále je používat.

Aplikace je zdarma. Využít lze také službu burzovní nebo směnárenské společnosti, která funguje podobně jako banka, u které máte účet. Poté si při nákupu prvního bitcoinu určíte burzu nebo směnárnu podle její reputace, kurzu a poplatků. Některé burzy nabízí vysoké kurzy, jiné naopak nízké, ale stejně tak jsou u nich mnohonásobně nižší i poplatky.

Nakoupením a využíváním bitcoinu tedy investujete reálné peníze do digitální měny, která ale ve velkém mění svůj kurz. Jde vlastně o problematiku podobnou nákupu akcií. Ačkoli samozřejmě vždy existují rizika a je třeba se nejprve zorientovat na jednotlivých burzách a vše si dobře nastudovat, nejedná se ve výsledku o nic složitého. Investujte chytře a poznejte svět kryptoměn, který dnes hýbe světem.

KOMERČNÍ SDĚLENÍSouvisející články