Znáte herní limity? Je jich celkem sedm a jsou důležitým krokem k zodpovědnému hraní

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Sazka
Zdroj: Sazka

Sázky, losy, loterie i další hazardní hry – vždy by mělo jít především o relax a zábavu okořeněnou trochou adrenalinu z možné výhry a očekávání, zda se právě na vás usměje štěstí. To vše by se ale mělo odehrávat v bezpečném, důvěrně známém prostředí a za jasně daných pravidel. Herní limity, a jejich správné nastavení, mohou být prvním krokem, jak hrát s rozumem.

Stejně jako je zodpovědné hraní jednou z klíčových priorit společnosti Sazka, mělo by být důležité i pro hráče samotné. Účinným opatřením proti vzniku závislosti a dalším negativním dopadům, které může nezdravé hraní způsobit, je nastavení herních limitů.

Hlavní motiv: zábava, NE finanční zisk

Společnost Sazka je nejstarší loterijní společností na našem území, a proto si je velmi dobře vědoma své zodpovědnosti vůči společnosti. „Hraní by mělo být vždy především zábavou a nikoli způsobem, jak si rychle a bez práce vydělat peníze, zaplatit dluhy nebo utéct od reality a problémů. Také by nemělo nahrazovat jiné formy zábavy a společenského kontaktu,“ říká Pavel Gernt, manažer zodpovědného hraní a compliance ze společnosti Sazka.

Právě Sazka stojí za projektem Hraj s Rozumem, který upozorňuje na možná rizika spojená s hazardním hraním a ukazuje, jak předcházet a účinně se bránit možným negativním dopadům nezdravého hazardního hraní na osobní život i finanční situaci jedince, celé jeho rodiny i širšího okruhu přátel a známých. Jednou z možností je nastavit si herní limity.

Tři kategorie limitů

Herní limity by měly každého hráče udržet ve zdravé hře. Jejich nastavení je u všech legálních zprostředkovatelů hazardních her součástí každé registrace nového hráče a vytvoření nového herního profilu. Limity lze jednotlivě rovnou odmítnout, nebo si je nastavit později. Také je lze kdykoli měnit, zmírňovat, zpřísňovat, jeden nebo více z nich zrušit, případně je zrušit všechny nebo je naopak opět nastavit. Projekt Hraj s rozumem dělí herní limity do celkem tří kategorii.

1. Finanční limity
2. Limity v délce hraní
3. Limity v počtu přihlášení

Každý z limitů slouží pro ochranu něčeho jiného. Finanční limity chrání, jak z názvu plyne, hráčovy peníze. Pomáhají dodržet stanovený rozpočet a do hraní neinvestovat více finančních prostředků, než které byly na počátku určené. Hráč by nikdy neměl hrát na dluh nebo například ze sociálních dávek. Na hazard by měly být vždy použity jen volné finanční prostředky určené na zábavu. Limity časové chrání čas, který chce hráč věnovat své rodině, práci případně jiným volnočasovým nebo pracovním aktivitám a povinnostem. Je totiž velmi lehké sklouznout od toho „Ještě minutu!“ k tomu: „Hraješ už tři hodiny…“. Herní limity by měly eliminovat vznik závislostí a dalších rizik spojených a hazardním hraním.

Sedm herních limitů

Kategorie i samotné herní limity mohou být u různých společností definovány jinak, ale v zásadě se neliší. Web Hraj s rozumem rozděluje limity takto:

1. Počet přihlášení za jeden měsíc
2. Délka přihlášení během dne
3. Pauza po odhlášení
4. Výše sázek za jeden den
5. Výše sázek za jeden měsíc
6. Denní limit čisté prohry
7. Měsíční limit čisté prohry

„Herní limity lze kdykoli nastavit, upravit, zrušit nebo je znovu obnovit. Zpřísnění limitů se v uživatelském účtu projeví nejpozději do 24 hodin, u Sazky ihned po jejich zpřísnění. Naopak jejich uvolnění či zrušení se propíše až za sedm kalendářních dnů,“ uzavírá Pavel Gernt ze Sazky. Jednotlivé herní limity se navzájem propojují a ten přísnější vždy „vyhrává“.

Máte na vašem herním Sazka účtu nastavené limity?

Autor: redakce
18+ | Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.



Související články