Hvězda seriálu Chirurgové promluvila o tragické nehodě svého bratra. Rodiče darovali jeho oči, srdce i plíce

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
katherine heigl chirurgove
Zdroj: Profimedia

Smrt blízkého člověka je pro každého hrozná věc. Zvláště když se jedná o člověka, který byl mladý a měl před sebou celý život. To je i případ herečky Katherine Heigl, která v minulosti tragicky přišla o bratra. Ten zahynul krátce před svými šestnáctými narozeninami.

O milovaném bratrovi hvězda seriálu Chirurgové příliš často nemluvila. Nyní se ale rozhodla, že to změní a je otevřenější než kdy jindy. O bratrovi se rozepsala v dojemném příspěvku na Instagramu.

„Toto je můj bratr Jason. 23. září 1986 byl zraněn při autonehodě. Skončil na oddělení ARO a týden byl na jednotce intenzivní péče. Odpojili ho přesně před 35 lety. Jen pár dní předtím, než by oslavil šestnáctiny,“ napsala herečka.

On by si to přál

O bratrovi nemluví moc často, ale v den výročí jeho smrti měla chuť to změnit. Důvodů bylo více. Její rodiče se totiž rozhodli, že darují Jasonovy orgány. Přestože to nebylo lehké rozhodnutí, rodina herečky cítila, že on sám by si to přál.

„Moje maminka dnes ráno napsala přátelům zprávu, kterou s vámi chci sdílet. Protože její obsah je důležitý nejen pro mou rodinu. Pro každého, kdo příliš brzy ztratil někoho, koho miloval,“ pokračovala Katherine.

 

View this post on Instagram

 

Příspěvek sdílený Katherine Heigl (@katherineheigl)

Darovali jeho oči, srdce a plíce

V den, kdy Jason zemřel, létaly do nemocnice helikoptéry, aby přivezly chirurgy z jiných nemocnic. „Ti pak večer vzali mého syna na sál, odstranili jeho orgány a připravili je pro darování,“ napsala na sociální sítě matka herečky Nancy.

Sama herečka k tomu připojila výzvu pro všechny, aby se zachovali stejně, pokud se jim něco podobného stane.
„Smrti nezabráníme, tragédie se stávají. Ale nikdo z nás v tom není sám. Alespoň to mě Jason naučil. Darujte život“ dodala. Rodiče darovali Jasonovy oči, srdce, plíce. „Darovali vše, co mohli, protože věděli, že by si to Jason přál,“ ukončila vyprávění herečka.

Známá nejen jako herečka, ale i aktivistka

Podle českých zákonů každý, kdo předem neoznámí úřadům nesouhlas s darováním, stává se dobrovolným dárcem orgánů. V USA se ale člověk musí k dárcovství dobrovolně přihlásit, orgány mrtvého člověka přitom mohou zachránit až deset lidí.

Hvězda seriálu Chirurgové nebo filmu Zbouchnutá se v posledních letech stále více věnuje charitě a aktivismu. Je například velkou bojovnicí za adopci opuštěných zvířat nebo se zasazuje o lepší pracovní dobu ve filmovém průmyslu. Sama také adoptovala dvě dcery.

Autor: Barbora TurkováSouvisející články