Pan Tau mohl uniknout své smrti. Geniální plán jeho německého ctitele však nevyšel

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Šimánek Otto
Zdroj: Profimedia

Až do svých čtyřiačtyřiceti let byl hercem především divadelním. Ve filmech hrál vedlejší role. Ve svém repertoáru má ke stovce filmů, většina diváků to však ani neví. Vše se ale změnilo v roce 1969, kdy dostal Otto Šimánek příležitost jako Pan Tau. Zapsal se tak do srdcí mnoha dětí i dospělých.

Pan Tau byl zvláštní postavička. Spíše než pohádkovou postavu připomínal anglického lorda z 19. století. Součástí jeho garderoby bylo paraple a dobře střižený žaket s bílým karafiátem v klopě. Chybět mu nemohla ani kouzelná černá buřinka.

Za celou dobu v seriálu Pan Tau nepromluvil. Nikdy to však nikomu nevadilo. Představitel pana Tau, Otto Šimánek, dokázal vše odehrát jen gesty a mimikou, jako by slova vůbec nepotřeboval. Není divu, jeho vášní byla totiž pantomima.

Elektrotechnik a ochotník

Herec se narodil 28. dubna 1925 v Třešti a dětství prožil s rodiči a bratrem Jaroslavem v nedalekých Stajištích. Jako svůj obor si vybral elektrotechniku, kterou vystudoval v pražské Tesle.

Umělecký svět ho ale lákal stále víc, především ten divadelní. Začínal jako ochotník, během druhé světové války hrál v Dělnické besedě a poté založil vlastní Divadlo mladých pionýrů.

Následně pendloval na různých scénách, objevil se ve Zlíně, Ostravě, ale nakonec zakotvil v Městských divadlech pražských.

Němý pan Tau

Od 50. let se objevoval také ve filmu a v televizi. Jeho kariéra čítá přes sto filmů a seriálů. Většina jeho rolí byla však spíše vedlejších. Hrál například ve Světácích, Třech oříškách pro Popelku či v „Pane, vy jste vdova!“ Na svou životní roli čekal až do svých čtyřiačtyřiceti let.

Scénárista Ota Hofman a režisér Jindřich Polák jej obsadili do seriálu o zvláštním kouzelníkovi. Seriál měl tři řady a celkově 33 epizod a navázali na něj tři celovečerní filmy. V roce 2020 německá společnost dokonce natočila remake tohoto populárního seriálu.

Smrt manželky i nový začátek

Šimánkům život ale rozhodně jako pohádka nevypadal. Se svou první ženou Hermínou měl dceru Alexandru, ta ale v 16 letech otěhotněla a s otcem se kvůli tomu rozhádala. Poté přišla další rána. Jeho žena onemocněla rakovinou a nakonec zemřela.

Herec a mim zaháněl smutek prací. Nakonec se díky ní setkal se svou druhou ženou — kostymérkou Ludmilou. On sám o své zdraví nikdy příliš nepečoval. A to dokonce ani poté, co na chalupě dostal oboustranný infarkt. Pak přišla mrtvice, ale ani ta ho příliš neponaučila.

„Přede mnou předstíral, že nekouří, protože já jsem se to snažila hlídat. No ale pak jsem zjistila, že chodí tajně kouřit k sousedům,“ zavzpomínala v dokumentu České televize Příběhy slavných jeho druhá manželka.

Rakovina neměla slitování

Herec nakonec onemocněl rakovinou tlustého střeva. K lékaři už přišel ale velmi pozdě. Okamžitě podstoupil dvě operace, ale ani poté to s ním nevypadalo příliš dobře. Pak ale jeho manželce zazvonil telefon.

„Týden předtím, než zemřel, mi volal jeho velký ctitel z Německa, že mu tam zařídil perfektní ošetření, perfektní operaci. Říkal, že ho tam z toho určitě dostanou a že si pro něj jede z Mnichova do Prahy. Měla jsem jen zařídit u lékařů, aby ho převezli, že ho zachrání,“ uvedla v pořadu ČT.

Bohužel ale bylo již příliš pozdě. Den před plánovaným převozem herec upadl do kómatu a do týdně zemřel. Zda by mu mohli tenkrát v Německu opravdu pomoci, to už se dnes nedozvíme.

Zdroj: Česká televize, Československá filmová databáze

Autor: Markéta Mladá



Související články