15 aktivistů v Praze zablokovalo magistrálu, chtějí snížit maximální povolenou rychlost. Způsob protestu nejen řidiči kritizují

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Prazska magistrala
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Celkem 15 aktivistů ve středu dopoledne zablokovalo magistrálu v Praze. Upozornili tím na své přání omezit rychlost jízdy v hlavním městě na 30 kilometrů v hodině. Nešlo přitom o první takový protest v posledních dnech.

Už v minulém týdnu se skupina několika osob postavila s transparenty na silnici, brzdila dopravu a upozorňovala na to, že s rychlostí v Praze je třeba něco udělat. V plánu má nejspíš i další protesty, podle Novinek jim ale magistrát nebude v předem hlášených akcích bránit.

Praha bez aut

Ve středu dopoledne vyrazila skupina protestujících z Vyšehradu směrem k Muzeu. Měli na sobě reflexní vesty a šli pravým a prostředním jízdním pruhem. Další akci mají naplánovanou na pátek.

Protesty organizuje iniciativa Poslední generace. Ta bojuje za snížení emisí, zlepšení zdraví, ale také vyšší bezpečnost lidí v Praze. Na 30 km/h snížili rychlost v minulosti už například Brusel nebo Paříž. Skupina upozorňuje, že by Praha měla tato města následovat.

Zbytečné protesty

S protesty na silnicích policie nesouhlasí, magistrát ale řádně nahlášené akce nevnímá jako problém. Zato veřejnosti se konání aktivistů nelíbí.

„Tak podívejte, já jsem pro třicítku ve městě, ale ten způsob, jakým to prosazujete, je pro mě nepřijatelný,“ uvádí na facebooku uživatelka Kamila.

Nejeden člověk si stěžuje na to, že průvody aktivistů zbytečně brzdí dopravu. Pod videem zveřejněným na sociální síti se pak někdo pozastavuje i nad tím, že jedna z aktivistek vyrazila do průvodu s kočárkem.

„Bojují za snížení emisí a lepší lidské zdraví, ale přitom jde mezi auta a nechá dítě to dýchat. To nedává logiku,“ rozčílila se paní Iva. Aktivisté přitom v oblasti dopravy v Praze v poslední době podnikají více kroků.

Cyklista na magistrále

Začátkem února se objevila informace o tom, že na pražské magistrále na Hlávkově mostě stříkal aktivista sprejem pruh pro cyklisty. Byl velmi rychle odveden policisty. U veřejnosti se pak podle iDNES dočkal pochopení, ale i kritiky.

„Vyjádření k zadržení cyklisty bychom podepsali. Čekání na zklidnění magistrály je nekonečné a podmínky k jízdě na kole jsou na ní zoufalé. Postupné integrování magistrály do městské struktury je náš dlouhodobý cíl,“ uvedli na svém twitteru Zelení Praha.

„Blbuvzdorné obhajování cyklistů mi začíná vadit. Kontroluje někdo cyklisty? Proč jezdí po chodnících? Proč neslezou na přechodu a proč nedodržují předepsanou vzdálenost od aut, když je objíždí?“ ptá se ale naštvaně pod příspěvkem pan Libor.

Zdroj: Novinky, iDNES, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články