8 let na základce a 2 roky povinně na střední. Podle Fialy je to dostačující, EDUin a veřejnost ale nesouhlasí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zakladni skola
Zdroj: Shutterstock

Začátkem března se v médiích objevila informace o návrhu zkrátit povinnou školní docházku na základní škole na 8 let. K tomu by ovšem přibyly dva roky povinného chození na střední školu. Podle premiéra Petra Fialy je návrh v pořádku a 8 let na základní škole by mělo stačit.

V minulosti u nás už něco podobného platilo, připomíná server Seznam Zprávy. Do roku 1990 muselo každé dítě v Československu absolvovat 8 tříd základní školy a 2 ročníky středoškolského studia.

Plně dostačující

Podle premiéra Petra Fialy je 8 let povinné školní docházky plně dostačující. Přidaly by se k nim navíc dva roky na střední, ve skutečnosti by se tak docházka nezkrátila, ale naopak prodloužila.

„Já jsem pro seriózní debatu o tomto tématu, neboť řada odborníků říká, že tato doba je plně dostačující. I zahraniční modely spíš směřují k tomu, abychom ji neprotahovali a posilovali všeobecné vzdělání, které umožní studentům vhodnou budoucí specializaci,“ řekl premiér v debatě serveru Deník.

K návrhu má ale připomínky EDUin. Podle tiskové zprávy by měla být naopak povinná školní docházka dvanáctiletá, její zkracování je nesmysl.

„My bychom souhlasili se zavedením povinné dvanáctileté docházky – jeden rok předškolního vzdělávání + 9 let základní školy + 2 roky povinné středoškolské docházky,“ uvedl Miroslav Hřebecký, programový ředitel EDUin.

To už tu bylo…

Návrh na změnu délky povinné školní docházky se ale veřejnosti příliš nelíbí. „To už tu kdysi bylo. A očividně se to neosvědčilo,“ uvádí na facebooku paní Ivana.

„To je zase vládní nápad od zeleného stolu, který je prakticky neproveditelný. Kam ty žáky na ty dva roky dalšího povinného vzdělání natlačí? Středních škol i s učňovskými školami je už teď málo a spousta žáků se tam nevejde ani dnes,“ podotýká paní Jana.

„Čím kratší dobu bude mládež studovat, tím déle bude moci pracovat a odvádět daně. Jako bonus se jim zvýší termín odchodu do penze,“ píše v komentářích na Novinkách pan Jaroslav.

Zdroj: Seznam Zprávy, EDUin, Deník, Facebook, Novinky

Autor: Shani MaiováSouvisející články