Agrosalon Země živitelka odstartoval. Má lidem ukázat důležitost českého zemědělství, Zeman při projevu vyzval k zastropení cen energií

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zeme zivitelka
Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

48. ročník akce Země živitelka odstartoval. Letošním tématem výstavy, která od 25. srpna probíhá na českobudějovickém výstavišti, nese motto Budoucnost české krajiny. Událost bude probíhat následujících několik dní a ukončena bude k 30. srpnu.

Letošní Země živitelka klade důraz především na ochranu krajiny, výrobu domácích produktů a na zemědělce, připomíná Českobudějovický deník. Během akce bude vystavovat a předvádět své produkty přes 600 farmářů a potravinářů, téměř všechny plochy k pronájmu jsou už rezervované.

„Chceme se přiblížit roku 2019, který byl mimořádně úspěšný jak z pohledu počtu vystavovatelů, tak i počtu návštěvníků. Už nyní máme obsazené plochy tak, že bychom se mohli předcovidovým číslům přiblížit,“ shrnul pro Deník situaci předseda představenstva budějovického výstaviště Mojmír Severin.

Týká se to nás všech

Ten také uvedl, že agrosalon Země živitelka je nejen akcí, na které se prezentují vystavovatelé, ale také akcí, která reaguje na aktuální témata agrosektoru. „Budoucnost české krajiny je klíčové téma pro nás pro všechny, právě činnost zemědělců ji velmi ovlivňuje,“ objasnil.

Jedním z nejdůležitějších cílů je ukázat lidem, jak funguje české zemědělství, kolik práce je za vznikem potravin, které si následně kupujeme v obchodech, a jakou výhodu má upřednostňovat české produkty před těmi zahraničními. Velká část výstavy se tak bude týkat právě produktů, které jsou konečným výsledkem procesu.

Kromě toho se ale člověk může seznámit také s řadou domácích zvířat, prohlédnout si zemědělské stroje včetně dvou exkluzivních výstavních premiér strojů takzvaného precizního zemědělství. Součástí programu pak bude i řada soutěží týkajících se tématu, například stříhání ovcí na čas.

Prezident promluvil k vládě, policie je ve střehu

„Zítra zahajuje českobudějovické výstaviště již 48. ročník velmi vyhledávaného zemědělského veletrhu Země živitelka. Policisté jsou vždy připraveni a návštěvníkům, kteří přijedou do krajské metropole, připomínají, aby dbali zvýšené opatrnosti na pozemních komunikacích, a to ze všech směrů do centra,“ uvedl na webových stránkách policejní mluvčí Milan Bajcura.

Zahájení výstavy se zúčastnil nejen prezident Miloš Zeman, ale i bývalý prezident Václav Klaus a celá řada politiků. Na úvod akce zazněla státní hymna. Miloš Zeman v úvodním proslovu podle deníku Blesk promluvil k vládě a vyzval ji k zastropování cen energií, protože podle jeho slov ekonomika a ekologie velmi úzce souvisejí.

„Pokud bychom se rozhodli jako Evropská unie jít touto cestou, tak Česká republika by byla určitě jedna z těch zemí, která by to podpořila,“ odpověděl na to Jozef Síkela. Po projevu politiků největší akce, kterou výstaviště v Budějovicích pořádá, začala a bude trvat až do 30. srpna.

Zdroj: Země živitelka, Českobudějovický deník, Policie ČR, Blesk, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články