Miloš Zeman přednesl projev na setkání velvyslanců. Vyjádřil se k válce na Ukrajině a k energetické krizi

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Zeman Miloš
Zdroj: Profimedia

V úterý 23. srpna přijal prezident Miloš Zeman na Pražském hradě v Rudolfově galerii vedoucí zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí. Ve svém projevu mimo jiné uvedl, že „napadení Ukrajiny pro Rusko znamenalo nezískat nic a ztratit prakticky všechno“.

Setkání velvyslanců bude probíhat celý týden a v pondělí jej zahájili premiér Petr Fiala a ministr zahraničí Jan Lipavský. Právě ministr zahraničí býval na setkání velvyslanců s prezidentem pravidelně zván, ale letos k tomu nedošlo. Prezident Zeman totiž Lipavského opakovaně kritizoval, připomíná server Novinky.

Premiér Fiala ve svém projevu k zahraničním velvyslancům mimo jiné žádal o jejich pomoc s hledáním řešení energetické krize. „V zemích, ve kterých působíte, hledejte všechny možnosti, které by nám mohly v oblasti energetiky pomoci,“ uvedl. Současně varoval před válkou na Ukrajině a jejími dopady.

Rusko si myslelo, že ustoupíme

Dle prezidenta Zemana utrpělo Rusko reputační, lidské i materiální ztráty a nyní je třeba zjistit, proč celá situace nastala.

„Ruské vedení zřejmě dospělo k názoru, že když Severoatlantická aliance (NATO) ustoupila v Afghánistánu, ustoupí i v případě útoku na Ukrajinu,“ sdělil Zeman svůj názor na celou situaci s tím, že mu jej předložil jeho izraelský protějšek Jicchak Herzog a on s tím souhlasí.

„Musíme realisticky počítat s dosti dlouhou opotřebovací válkou, a to jen proto, že došlo z ruské strany k chybnému odhadu naší reakce. My jsme nicméně dali jistou záminku ústupem z Afghánistánu,“ dodal.

Ve svém projevu dále uvedl, že plně podporuje dodávky zbraní na Ukrajinu a také ocenil přijetí ukrajinských uprchlíků a jejich začleňování.

„Musíme počítat s dosti dlouhou, opotřebovávací válkou,“ pokračoval v projevu s tím, že válka bude trvat dle něj velmi dlouho.

V otázce energetické krize si nehrajme na velmoc

Druhým tématem, o kterém prezident ve svém projevu mluvil, byla energetická krize.

„Ve svých vystoupeních systematicky upozorňuji na souvislost energetické krize s tak zvanou zelenou politikou, i když bych spíše než o politice mluvil o zelené ideologii, případně zeleném náboženství, ne-li o zeleném šílenství,“ začal prezident svou kritiku.

„Ať už se nazývá Green Deal nebo jakkoli jinak. Obávám se, ale to už tady nebudu, kam nás zelené šílenství dovede. Zrušení aut se spalovacími motory povede k nástupu daleko náročnější elektromobility, žrouty elektrické energie budou elektroautomobily s krátkým dojezdem a vysokou cenou,“ pokračoval s tím, že je třeba tomuto šílenství nepodlehnout.

Uvedl příklad na Německu, které uzavřelo uhelné elektrárny a chystá se uzavřít poslední 3 jaderné.

„O uhelných elektrárnách nemluvě. Pak je celkem jednoduchá bilance, kdy snížení nabídky energie při konstantní poptávce vede ke zvýšení cen elektrické energie a podobně ke zvýšení cen energetických surovin,“ upozornil.

Prezident v souvislosti s energetickou krizí apeloval na velvyslance, že je důležité, aby si Česko nehrálo na velmoc.

„Nedívejme se na centrální témata naší zahraniční politiky optikou velmoci, působili bychom směšně. Jsme malý až střední stát, kde 80 procent našeho HDP tvoří export. Vždy jsem proto říkal, že hlavním úkolem našich velvyslanců je pečovat o prosazení našich exportérů na zahraničních trzích a na druhé straně přivádět do Česka efektivní zahraniční investice,“ doplnil prezident svůj apel.

Na závěr svého projev se prezident vyjádřil přímo k práci velvyslanců a jejímu účelu. Velvyslanci by měli pomáhat našim exportérům a zajistit dobrý odbyt pro naše výrobky.

„Pokud se vám toto podaří, budete skvělí velvyslanci,“ zakončil prezident svůj projev.

Zdroj: Pražský hrad, Novinky, Přehledně24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články