Petr Fiala promluvil k zahraničním diplomatům. Rusko je třeba zastavit, nové zdroje energií existují, jen se musí najít

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala jan lipavsky
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Petr Fiala jakožto premiér České republiky, která předsedá v současné době EU, vystoupil před zahraničními velvyslanci s projevem v Černínském paláci. Varoval, že Evropa si začala zvykat na návrat války v té nejhorší možné podobě. Vyzval k dalšímu řešení situace a zároveň promluvil i o ekonomické krizi, která Evropu sužuje.

„Musíme zajistit, aby Kreml nemohl vydírat své okolí,“ upozornil Fiala s tím, že bylo až dlouho přehlíženo a tolerováno jednání Ruska. Podle jeho slov nejde pouze o to pomoci Ukrajině. To je v současné době hlavním tématem, ovšem jakmile bude válka u konce, je třeba jednat vůči Rusku i nadále.

„V prvé řadě musíme pomoci Ukrajině, aby tento konflikt přečkala s co nejmenšími ztrátami a aby nakonec zvítězila. Širším zájmem naší země je, aby byl ruský imperialismus konečně zastaven,“ cituje premiéra iDNES. Následně uvedl čísla uprchlíků, kteří byli zaregistrováni na našem území.

Jeho slova podpořil Lipavský

Kromě Fialy promluvil za Českou republiku také ministr zahraničí Jan Lipavský, upozornila TV Nova. Ten uvedl, že Putinova válka nesmí uspět v žádném ohledu. Nepřipadá tak podle jeho slov v úvahu, že by se Ukrajina měla vzdávat jakéhokoli území. Šéf české diplomacie pak doplnil, že je na Českou republiku hrdý za to, co prozatím pro Ukrajinu udělala.

Nejen s válkou na Ukrajině souvisela i další témata, kterým se během projevu Fiala věnoval. Českou republiku i okolní země trápí vysoká inflace, zdražování energií a strach ze závislosti na ruském plynu. V tomto ohledu vyzval Fiala státy Evropy k hledání alternativních zdrojů energií.

„Nejde jenom o samotné dodávky surovin, byť v tuto chvíli je to nejdůležitější část, ale také o potenciál investic do přeměny naší ekonomiky, nebo do spolupráce ve výzkumu nových zdrojů, ať už se jedná o vodíkové technologie, malé modulární reaktory atd. Je třeba vystoupit mimo zaběhnuté postupy a způsoby uvažování a zaměřit se také na oblasti, které jsme doposud přehlíželi a opomíjeli,“ uvedl premiér.

Česko samo nevyhraje

Fiala upozornil, že nejen Česká republika má problémy, apeloval ale i na další státy, aby si vzájemně pomohly při hledání řešení problémů. „Bez spolupráce nemůže Česká republika vyhrát,“ zaznělo z jeho úst. „Je to jeden z nejnáročnější a nejrozsáhlejších úkolů, které naše země ve své moderní historii řešila,“ objasnil.

„To si vyžaduje hledání celoevropských řešení a bude to velkou zkouškou naší solidarity. Pokud se v zásadních problémech ocitne byť jeden jediný člen EU, kaskádovitě budou do propasti padat ostatní,“ varoval. Zároveň ale doplnil, že válku vnímá jako podnět k přetransformování energetického systému.

„V zemích, ve kterých působíte, hledejte všechny možnosti, které by nám mohly v oblasti energetiky pomoci,“ uvedl s tím, že po mnoha letech komfortu a zajetých pravidel je třeba se naučit opět hledat nové možnosti, postavit se na vlastní nohy a nenechat se ničím zastrašit.

Zdroj: Vláda ČR, iDNES, TV Nova

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články