Aleš Loprais po smrtelném střetu s divákem odstoupil ze závodu. Od fanoušků se dočkal podpory

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dakar
Zdroj: Profimedia

V závodě se mu vedlo velmi dobře. Vedl a mohl dosáhnout i na vítězství. Jenomže po tragickém střetu s divákem se nakonec Aleš Loprais rozhodl ze závodu Rallye Dakar odstoupit. Částečně kvůli psychice, částečně i kvůli vyšetřování nehody. Na startu 10. etapy se už neobjevil.

Tragédie, která se stala v úterý během 9. etapy závodu, poznamenala mnohé. Jeden z diváků se dostal za písečnou dunu, kde ho právě Loprais se svým vozem srazil. Muž potom při převozu vrtulníkem do nemocnice zemřel, uvedl zahraniční server News24 s odkazem na agenturu AP.

Český automobilový závodník musel odstoupit i v souvislosti s tím, že je jakožto účastník nehody vyšetřován. „Nikdo z nás o tom v kabině nevěděl. Ale vyhasl lidský život a vlastně mým přičiněním, protože já jsem točil kolečkem,“ řekl sportovec.

Nemohl za to

Záběry ze závodu později potvrdily, že italský divák stál v místě, kde neměl co dělat, v prakticky nejnebezpečnějším možném bodě.

„Jsem si stoprocentně jistý, že posádka Aleše Lopraise nemohla toho člověka vidět. Byli jsme na dunách, kde je strašně moc diváků, chovají se naprosto neukázněně,“ popsal závodník Miloslav Janeček na videu sdíleném ve facebookové skupině Dakar mobilem.

Na videu je vidět, že potom, co ho auto srazilo k zemi, muž vstal. Se zdravotníky ještě komunikoval. Přitížilo se mu až po pár hodinách. Jeho stav byl tak vážný, že musel být přivolán vrtulník. Při převozu nicméně i tak divák zemřel.

Smutné zprávy

„Mám velmi smutnou zprávu. Já jsem se to dozvěděl, až když jsme přijeli. Šli jsme si lehnout, ale přivítali nás komisaři, že mají záznam. že jsme měli střet s jedním fanouškem. Utrpěl zranění, kterým následně podlehl,“ říká závodník ve videu, které potom, co informaci obdržel, pro fanoušky nahrál.

Většina sledujících Lopraisovi píše, aby se držel a pokusil se nemyslet na to, že jde o jeho vinu. Podle většiny příznivců šlo zjevně o chybu právě zemřelého. Vzkazy na facebooku se tak Lopraisovi lidé pokouší zlepšit náladu a ukázat mu, že s ním soucítí.

„Aleši, tohle byla totální chyba toho pána. Vím, je to smutné, ovšem vy za to kluci nemůžete. Stálo tam i hodně dalších lidí, nejspíš jeho kamarádi. To oni za to nesou zodpovědnost. Rozhodně ne vaše posádka. Držte se,“ napsal například jeden z uživatelů.

Podobně to vnímají lidé také na twitteru. I tam se Loprais dočkal slov podpory. Závodník si je ale jistý tím, že se s ním celá událost ponese nejen v osobním, ale také ve sportovním životě.

Zdroj: News24, Sport, YouTube, Facebook, Twitter, FB Dakar mobilem

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články