Britská tenisová asociace dostala pokutu milion dolarů za zákaz startu ruských a běloruských tenistů na turnajích

od Lenka Komárková
2 minuty čtení
wimbledon
Zdroj: Shutterstock

Britská tenisová asociace (LTA) dostala pokutu milion dolarů od mužské tenisové organizace (ATP) za zákaz startu ruských a běloruských tenistů na turnajích před Wimbledonem. Zákaz LTA nařídila kvůli invazi na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters.

Britská ministryně kultury Michelle Donelanová podle Reuters uvedla: „Sport nemůže být zneužíván k legitimizaci smrtícího útoku, proto musejí mít ruští a běloruští reprezentanti zákaz startovat v jiných zemích.“ Ministryně také vyjádřila znepokojení ohledně postavení ATP k invazi na Ukrajinu a řekla, že vedení by mělo svůj postoj přehodnotit.

Donelanová dále prohlásila, že naprostá většina mezinárodní sportovní komunity podporuje rozhodnutí zákazu startu ruských a běloruských sportovců a odsoudila invazi ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu. „Je to špatný krok ze strany ATP a WTA. Naléhavě je vyzývám, aby si dobře rozmyslely, jakou zprávu tím vysílají, a znovu to zvážili,“ řekla.

Asociace nedostala pokutu poprvé

Podle webu iDNES asociace již dříve tohoto roku obdržela pokutu 750 000 dolarů od ženské asociace za vyloučení hráček ze tří turnajů. Ve svém prohlášení LTA uvádí, že je rozhodnutí o další pokutě nespravedlivé a mohlo by být nebezpečným precedentem. Reuters však uvádí, že ATP na svém původním stanovisku trvá.

Podle ATP takové jednostranné rozhodování členů ATP Tour může být nebezpečné a ohrožuje schopnost organizace fungovat jako globální sport. Ve svém prohlášení organizace uvedla: „Věříme, že přijatá opatření chrání dlouhodobou budoucnost naší hry a její závazek k účasti na základě zásluh a bez diskriminace jednotlivých sportovců.“

LTA se rozhodnutí snaží přizpůsobit

Podle Reuters Britská tenisová asociace vyjádřila, že finanční dopad pokuty (ATP), i pokuty WTA, bude mít podstatný dopad na jejich schopnost rozvíjet a pořádat tenis v zemi. „Pečlivě zvážíme naši reakci a čekáme na výsledek našeho odvolání proti rozhodnutí a sankcím WTA,“ uvedla asociace.

„Měli jsme v úmyslu uspořádat v prvním čtvrtletí roku 2023 několik turnajů úrovně ATP Challenger, abychom dali více příležitostí hráčům s nižším žebříčkem, a nyní to nebudeme moci udělat, zejména s ohledem na možnost dalších pokut.“

Wimbledon, pořádaný klubem All England Lawn tennis club, taktéž nedovolil účast hráčů z Ruska a Běloruska. ATP a WTA reagovaly neudělením bodů za turnaj do světového žebříčku. Podle webu iSport představitelé ATP britskou tenisovou asociaci varovali, že pokud dojde ke stejnému rozhodnutí příští rok, riskují své členství v mužské asociaci.

Zdroj: Reuters, iDNES, iSport, Twitter

Autor: Lenka KomárkováSouvisející články