Putin daroval 9 prstenů. Nahrál Ukrajincům, kteří srovnávají Rusko s Mordorem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir putin
Zdroj: Profimedia

V posledních několika měsících nejen Ukrajinci přirovnávají Rusko k Mordoru, k zemi ze slavné ságy spisovatele J. R. R. Tolkiena Pán prstenů. Putin nyní tomuto označení země ještě nechtěně nahrál. Devíti lídrům Společenství nezávislých států totiž nechal vytvořit prsteny, které byly na sociální síti ihned srovnány s Tolkienovým dílem.

O Rusku se jako o Mordoru mluvilo už před lety. V roce 2016 se například na serveru BBC objevila informace o tom, že Google překladač chybně začal překládat spojení Ruská federace z ukrajinštiny do ruštiny jako Mordor. Chyba byla krátce po tomto zjištění opravena.

I když Google už nadále Rusko jako fiktivní zemi nepřekládá, Ukrajinci tak dnes stát vnímají. Vojáci okupující území země jsou přirovnáváni ke skřetům a samotný Putin teď teoriím nahrál darováním prstenů. Jeden si nechal a 9 jich rozdal. A právě tolik jich v Tolkienově díle daroval temný pán Sauron devíti vládcům lidí, připomíná server Novinky.

Sauronovy prsteny

Putin předal prsteny lídrům Společenství nezávislých států na summitu, kde i přes jisté napětí znovu potvrdil spolupráci mezi členskými státy, píše Newsweek. Na prstenu je vyryto přání do nového roku. Nasadil ho například běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Dále pak prsten dostali lídři Kazachstánu, Ázerbájdžánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu, Uzbekistánu a Arménie. Informace o prstenech, které Putin svým spojencům předal, se objevila i na twitteru, kde je detailně popsáno, jak šperky vypadají.

Široké bílé prsteny mají zlatým písmem v ruštině vyvedený nápis Šťastný nový rok 2023 a název země, tedy Rusko. Pod příspěvkem se okamžitě strhla debata, ve které lidé řeší podobnost prstenů s těmi ze slavného díla.

„Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže,“ napsal někdo citaci z Pána prstenů. Další pak podotýká, že pro Saurona to nakonec v díle nedopadlo dobře, s velkou pravděpodobností tak i Putin skončí velmi zle.

Nesrovnávejte Rusko s Mordorem

Ještě před aférou s prsteny bylo Rusko s Mordorem srovnáváno výrazně. Nedávno se v médiích objevila informace o tom, že v Rusku hořela televizní věž, které Ukrajinci přezdívali Sauronovo oko. To uvedl na svém twitteru analytik Michael McKay.

Podle představitele samotného Saurona by se ale Rusko nemělo nazývat Mordorem.

Herec Sala Baker s ukrajinskou organizací na ochranu zvířat UAnimals natočil krátké video, ve kterém mimo jiné tvrdí, že Orkové nikdy nenapáchali taková zvěrstva, jaká v současné době páchají Rusové. „Jménem celosvětové skřetí diaspory bych rád vznesl důležitý požadavek. Prosím, nenazývejte Rusy skřety. Uráží nás to!“ zní ve videu, které je umístěno na YouTube.

Zdroj: BBC, Novinky, Newsweek, Twitter, Twitter, YouTube

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články