Ukrajinský prezident navštívil USA. Vaše peníze nejsou charita, pomáhají celému světu, řekl

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
volodymyr zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve středu sešel se svým americkým protějškem Joem Bidenem v Bílém domě. Tam ho prezident země uvítal společně se svou manželkou, po jejich jednání pak promluvil Zelenskyj také před americkým Kongresem.

Ve svém projevu, který pronesl v Kongersu ve středu vpodvečer, vyjádřil Zelenskyj podle BBC velký vděk Spojeným státům za podporu ve válce proti Rusku, zdůraznil, že Amerika stojí na straně Ukrajiny od samého počátku a on si toho velmi váží.

Zároveň nicméně přiznal, že je třeba i nadále bojovat, a požádal proto o další pomoc. „Doufám, že se má slova chvály, vděku a úcty dostanou do každého amerického srdce. Stále nicméně není vyhráno a Ukrajina vaši podporu nadále potřebuje,“ cituje slova Zelenského CNN.

Vaše peníze nejsou charita

Zelenskyj několikrát zdůraznil, že pro Ukrajinu byl poslední rok opravdu náročný a lidé v mnoha případech ztráceli naději. Navzdory tomu všemu ale většina Ukrajinců neupadla myšlenkami do temnoty. „Jsme naživu a dál chceme bojovat za svobodu,“ prohlásil.

Prezident na své první cestě do zahraničí od počátku války také uvedl, že peníze od USA jsou investice do globální bezpečnosti a demokracie. „Vaše peníze nejsou charita!“ řekl s tím, že díky podpoře USA má naději nejen Ukrajina, ale i celý svět.

Rusko Spojené státy varovalo

Spojené státy Ukrajině přislíbily i nadále nejen finanční, ale také vojenskou pomoc. Posílání zbraní do válkou napadené země ale považuje Rusko za něco, čeho by se měl Biden vyvarovat. „Pro USA nevěští posílání zbraní na Ukrajinu nic dobrého. Snažíte se jen o vyhrocení konfliktu,“ varoval podle serveru Independent mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Podle jeho slov nevidí Rusko v tomto případě žádnou šanci na mírové jednání s Ukrajinou. Varování přišlo jen pár hodin předtím, než Zelenskyj promluvil v Kongresu a byl odměněn potleskem a podporou Američanů. Podle CNN se dokonce neubránil slzám.

„Nejde jen o bitvu Ruska s Ukrajinou. Týká se to celého světa. A tato válka určí, v jakém světě budou žít naše děti, vnoučata, a poté jejich děti a vnoučata. Právě proto jsme vděční Americe za její pomoc,“ napsal pak ukrajinský prezident na svém profilu na Telegramu.

Ačkoli USA Zelenského podporuje, na sociálních sítích se objevily i negativní reakce. Pod příspěvkem Bílého domu na twitteru si například několik lidí postěžovalo, že by USA mělo více peněz věnovat vlastním občanům než Ukrajině. Mnoho lidí ale na druhou stranu jednání země chápe.

„Jsem šťastný, že naše země pomáhá. Nejen kvůli Ukrajině. Děláme to kvůli všem. Kvůli naší zemi, kvůli okolním státům, kvůli světu,“ napsal jeden z uživatelů pod příspěvkem na YouTube. „Zelenskyj ukazuje neuvěřitelnou kuráž, odvahu a obětavost vůči svému lidu,“ doplnil pak další s tím, že i kvůli tomu si země podporu zaslouží.

Zdroj: BBC, CNN, Independent, Telegram, YouTube

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články