Válka nesmí skončit jen tak nějak, řekl na summitu G20 Zelenskyj. Zastavte barbarské útoky, doplnil ho Sunak

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
summit eu
Zdroj: Profimedia

Na indonéském Bali dnes začal dvoudenní summit G20. Hlavním tématem byla především válka na Ukrajině, kterou proti zemi už od února vede Rusko. Na summitu se sešli prezidenti a premiéři téměř všech největších světových ekonomik, chybí však ruský prezident Vladimir Putin, kterého zastupuje ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Právě směrem k němu pronesl několik slov britský premiér Rishi Sunak. Ten obecně vyzval Rusko k ukončení podle jeho slov barbarské války. Dodal, že měl být na summitu připraven čelit těmto slovům sám ruský prezident. „Odejděte z Ukrajiny a ukončete tuto barbarskou válku,“ řekl Sunak Lavrovovi podle BBC.

Důsledky pro všechny

Rishi Sunak si na summitu vzal slovo poměrně na dlouho. Kromě kritiky Ruska také zdůraznil, že všechny země musí nyní stát při sobě, protože se válka na Ukrajině týká nás všech.

„Invaze Ruska na Ukrajinu má hluboké důsledky pro nás všechny. Ničí základní principy suverenity a územní celistvosti, na kterých jsme všichni závislí. Musí být dodržovány. Je to velmi jednoduché – země by neměly napadat své sousedy, neměly by útočit na civilní infrastrukturu a civilní obyvatelstvo a neměly by vyhrožovat jadernou eskalací,“ uvedl.

Válka nesmí skončit jen tak

Na jednání zemí se projevil také prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj. Ten řekl, že válka musí skončit na základě práv a pravidel, ne jen tak nějak, uvádí Novinky. „Válka musí skončit spravedlivě na základě Charty OSN a mezinárodního práva,“ citují jeho slova prezidentské webové stránky.

Zelenskyj pak představil celkem desetibodový plán na ukončení války. K základním bodům plánu patří výměna zajatců podle vzorce všichni za všechny. Dále by mělo dojít k obnovení územní celistvosti Ukrajiny.

Mezi další body plánu patří bezpečnost potravin, energetická bezpečnost, návrat spravedlnosti, opatření proti ekologickým škodám, prevence eskalace a náprava konce války, píší Novinky.

Ukrajina letos dostala na summit pozvánku výjimečně, přestože není členem G20. Dále se ho podle agentury Reuters zúčastní americký prezident Joe Biden, čínský prezident Si Ťin-pching či francouzský prezident Emmanuel Macron. Naopak se nedostaví brazilský prezident Jair Bolsonaro.

Zdroj: BBC, President of Ukraine, Novinky, Reuters

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články