Andrej Babiš byl zproštěn obžaloby. Má teď důvod dál kandidovat na prezidenta? ptá se Kalousek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: CNC / Profimedia

Pražský městský soud v pondělí v dopoledních hodinách zprostil obžaloby bývalého premiéra Andreje Babiše i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo. Babiš i Nagyová vinu od začátku soudu odmítají a podle České televize na vyhlášení rozsudku ani jeden z nich nedorazili.

„NEVINEN! Jsem velmi rád, že máme nezávislou justici a soud potvrdil, co jsem od začátku tvrdil. Že jsem nevinný a nic nezákonného jsem neudělal,“ napsal na svém twitteru krátce po skončení soudu Babiš.

Rozsudek městského soudu není pravomocný, státní zástupce se proti němu může odvolat k Vrchnímu soudu v Praze. Někteří lidé tak Babišovi vzkazují, aby ještě příliš nejásal.

„Tak uvidíme, až půjde o pravomocný rozsudek. A ten jistě budeme všichni ctít, že ano? Nicméně je možné, že nezákonné to nebylo, ale velmi účelové a hanebné ano,“ napsal například na twitteru jeden z uživatelů.

Schillerová se ho zastala

Andreje Babiše se na svém profilu na sociální síti zastala například bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Podle ní by si do svědomí teď měli sáhnout ti, kteří Andreje Babiše už dávno odsoudili a vynášeli verdikty místo soudu. „Ale neudělají to. Andrej Babiš bude skvělý prezident,“ napsala.

Odborníci se podle ČTK shodují na tom, že Babišovy šance na vítězství ve volbách po skončení soudu výrazně vzrostly. To se samozřejmě nelíbí některým dalším kandidátům na prezidenta. Na druhou stranu třeba podle Petra Pavla je teď důležité zachovat chladnou hlavu.

„Rozumím tomu, že rozhodnutí soudu mnohé z vás rozzlobilo, ale zachovejme chladnou hlavu a místo kritiky soudu pojďme jako zodpovědní občané Andreji Babišovi vystavit vysvědčení ve volbách. Na to tu máme demokracii,“ uvedl na twitteru.

Proč tedy kandidovat?

Kromě Petra Pavla si do Babiše rýpla i řada dalších politiků. Například podle Miroslava Kalouska nemá Babiš vlastně důvod kandidovat.

No jo, ale proč teď vlastně budeš kandidovat? Vždycky jsi tvrdil, že prezidentem být nechceš, že jsi spíš manažer. Pak jsi do toho šel kvůli beztrestnosti… Když tedy teď odpadl jediný skutečný důvod tvé kandidatury, nechceš se na to přece jenom vykašlat?zeptal se.

„Stejně tak jako nechtěl do politiky s tím, že by nebyl dobrý politik, což následně i dokázal, zrovna tak nechtěl být ani ministrem, tak stejně nechce být ani prezidentem,“ doplnil Kalouskova slova jeden z uživatelů.

Na druhou stranu předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil si myslí, že jsou výsledky soudu pro spravedlivé volby vlastně dobré.

„Přiznávám, že jsem vlastně rád, že v prezidentských volbách budeme moci v ČR volit kandidáty podle jejich chování bez pachuti obžaloby nebo nepravomocného odsouzení,“ vyjádřil se na sociální síti.

Zdroj: České televize, Twitter, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články