Archiv bezpečnostních složek se ve čtvrtek otevře veřejnosti v rámci Mezinárodního dne archivů

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
archiv bezpecnostnich slozek
Zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Mezinárodní den archivů je od roku 2007 slaven k datu 9. června. Právě v tento den tak bývá zvykem, že archivy otevírají své brány veřejnosti, pořádají dny otevřených dveří, seznamují laickou veřejnost s prací archiváře a pořádají různé přednášky či workshopy. Od roku 2015 se k tomuto dni připojuje i Archiv bezpečnostních složek.

Po dvou letech, kdy den otevřených dveří neproběhl kvůli pandemii nemoci covid-19, tak Archiv bezpečnostních složek ve čtvrtek 9. června pořádá ve dvou ze svých budov den otevřených dveří. Veřejnost tak může navštívit archiv buď v budově na Branickém náměstí na Praze 4, nebo v budově uprostřed lesů na katastrálním území obce Kanice u Brna.

„Každý rok dorazí několik desítek návštěvníků, tak doufáme, že letos bude účast minimálně podobná,“ říká pro Přehledně24 vedoucí Oddělení archivních fondů operativních svazků a vyšetřovacích spisů Xenie Penížková.

V hledáčku StB

V Praze čekají návštěvníky od 14 hodin komentované prohlídky, které začínají vždy v celou hodinu. Poslední prohlídka je naplánovaná na 19 hodin. V rámci prohlídky budou moci návštěvníci vidět jindy nepřístupná místa jako pracoviště lustrací, digitalizační pracoviště či restaurátorskou dílnu. Součástí prohlídky bude také návštěva depozitářů i prezentace vybraných archiválií.

pozvanka DOD Branik

Zdroj: Archiv bezpečnostních složek

Podtitulem letošního pražského dne otevřených dveří je heslo V hledáčku StB. Pracovníci archivu zvou k prohlídkám nejen laickou veřejnost, ale i odborníky či archiváře z jiných institucí. Současně upozorňují, že vítáni jsou i děti, na které čeká dětský koutek.

„Vzhledem k tématu letošního DOD si děti budou moci v rámci tohoto koutku vyzkoušet popis objektu, jako to tehdy dělali příslušníci Státní bezpečnosti, když popisovali osobu, kterou sledovali,“ láká návštěvníky Penížková.

Zapojí se i Ústav pro studium totalitních režimů

Na pracovišti v Kanicích u Brna čeká návštěvníky od 16 hodin komentovaná prohlídka tamějších prostor. Návštěvníci se seznámí s historií budovy, provozem tamější badatelny a budou si moci prohlédnout vybrané archiválie uložené ve zdejších depozitářích.

Archiv bezpečnostních složek (ABS) byl zřízen zákonem o Ústavu pro studium totalitních režimů a o Archivu bezpečnostních složek. Ústav je proto spolupořadatelem akce. Součástí dne otevřených dveří bude v Praze i prezentace ústavu, jeho činnosti či vydaných publikací.

Od 18 hodin pak zve ústav i archiv veřejnost na přednášku historika a ředitele odboru pro výzkum a vzdělávání Prokopa Tomka s názvem „Město jinak: Stopy Státní bezpečnosti v Praze“.

Zdroj: Archiv bezpečnostních složek, Přehledně24

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články