Armáda České republiky slaví třicet let od svého založení. Ceremoniálu se zúčastnil i budoucí prezident Petr Pavel

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Armada Ceske republiky
Zdroj: Ministerstvo obrany, autor: Jan Schejbal

Armáda České republiky slaví třicet let od svého založení. Oslavy byly zahájeny slavnostním nástupem v Armádním muzeu Žižkov. Oslav se zúčastnil i nově zvolený prezident Petr Pavel, který byl šéfem armády v letech 2012 až 2015.

Ceremonie se zúčastnily významné osobnosti, mezi nimiž nechyběla ministryně obrany Jana Černochová, premiér vlády Petr Fiala, náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka či zmíněný budoucí prezident Petr Pavel.

Pozvání přijal i slovenský ministr obrany Jaroslav Naď, který připomněl společnou historii.

Pohled do historie

Dle webových stránek ministerstva obrany byl při rozdělení Československa a vzniku české armády stanoven poměr 2:1.

K prvním přesunům došlo 1. listopadu 1992 a celý proces skončil 20. prosince 1992. Kompletní rozdělení majetku armády pak bylo završeno 31. října 1993.

„K přesunu techniky a materiálu mezi oběma republikami se uskutečnilo 2 324 vojenských transportů po železnici a 117 přesunů kolon techniky po silnicích. Ze Slovenska do ČR bylo přesunuto: 224 dělostřeleckých systémů, 42 letounů, 39 kusů automobilní techniky, 691 ostatních druhů techniky. Na Slovensko se naopak přesunulo: 347 dělostřeleckých systémů, 163 letounů, 164 tanků, 59 BVP a OT, 2032 automobilní techniky a 610 ostatních druhů techniky. Dělení letecké techniky bylo provedeno v poměru 2:1 s výjimkou strojů MiG-29, kde byl poměr 1:1 a letounů MiG-23, které zůstaly v ČR,“ uvádí ministerstvo.

Jak probíhaly přesuny a jak se za 30 let měnila Armáda ČR, nastínil autor Pavel Baroch ve své publikaci Devět generálů – 30 let Armády ČR, která byla na ceremoniálu pokřtěna.

Černochová předala vyznamená i pamětní nože

„Naše armáda, byť menší, pro nás v posledních třiceti letech byla ohromnou kotvou a vždy jsme na ni nakládali všemožné úkoly týkající se nejen obrany, ale i bezpečnosti. Vzpomeňme na povodně, covid, požáry, na nasazení k posílení policie i na zahraniční operace, kde tak skvěle vojáci reprezentují náš stát a naši vlajku,“ vyzdvihla funkci armády ministryně obrany a v reakci na proběhlou prezidentskou kampaň zdůraznila, že se nechystá žádná mobilizace.

Ve svém videu s přáním vojákům pak ministryně slíbila, že udělá vše pro to, aby armáda prošla potřebnou modernizací.

Černochová kromě křtu zmíněné publikace během ceremonie ocenila desítky vojáků vyznamenáním za jejich práci a předala náčelníkům Generálního štábu AČR pamětní nože.

Její slova podpořil i náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka, který doplnil, že během své krátké existence byli čeští vojáci nasazeni do 67 operací v Evropě, Asii a Africe.

„Svět se změnil, Evropa se změnila a armáda se také musí změnit. Všechno, co jsme si posledních třicet let říkali o míru, varovací době a bezpečnostním riziku, dnes neplatí,“ dodal Řehka.

K třicetilému výročí popřáli armádě i sami vojáci ve videu, kde nechybí například ani mimozemská loď.

Zdroj: Ministerstvo obrany, Vojenský historický ústav, YouTube, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články