Babiš junior opět promluvil. Odtajnil, kdo zajistil jeho cestu na Krym a proč mění své právníky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Capi hnizdo
Zdroj: Profimedia

Andrej Babiš mladší, syn českého premiéra, se rozhodl opět promluvit. Serveru iRozhlas.cz poskytl korespondenční rozhovor, ve kterém vysvětlil, jak se ocitl na Krymu a proč už nevěří české policii a justici. V rozhovoru odkazuje na otevřený dopis, ve kterém uvádí na pravou míru většinu informací kolem své osoby.

Před dvěma měsíci uzavřela česká policie vyšetřování, které se týkalo pobytu Babiše jr. na Ruskem okupovaném Krymu. Ten uvedl, že tam byl převezen nedobrovolně. Což měly dokázat e-maily, které posílal policii. Právě uzavření případu motivovalo syna premiéra opět promluvit o tom, co se mu vlastně stalo.

Podle něj vše začalo v tom roce, kdy se vrátil ze studií v USA. Jeho otec ho měl požádat, aby podepsal určité dokumenty. Co přesně v nich je, prý nevěděl, protože se o otcovo podnikání nikdy příliš nezajímal. Jak se později ukázalo, jednalo se o nákup akcií farmy Čapí hnízdo. Podle dokumentů se ale nákup realizoval ještě v době, kdy byl Babiš mladší v USA. Jak je to možné, policie nezjistila. O farmě se pak začalo hovořit v souvislosti s dotačním podvodem.

Diagnóza: schizofrenie rozvíjející se 10 let

Když policie začala tento podvod vyšetřovat, bylo jim sděleno, že Andrej Babiš mladší nemůže vypovídat, neboť je vážně psychicky nemocný. Toto tvrzení měla dokládat zpráva od psychiatričky Dity Protopopové. Ta v ní uvádí, že syn Andreje Babiše trpí paranoidní schizofrenií, a to již od roku 2008.

To je ale podle něj úplný nesmysl. „Skutečně nevím, z čeho mohla vyvodit Protopopová, že se u mne začala rozvíjet nemoc právě v roce 2008. V té době jsem studoval v USA a právě v tom roce obdržel osvědčení zdravotní způsobilosti pilotů 1. třídy, tedy té nejvyšší. To mne opravňovalo až do roku 2013 soukromě převážet pasažéry,“ uvedl Babiš jr. pro iRozhlas.cz

Myslí si, že zpráva byla účelová a měla ho zbavit důvěryhodnosti při vyšetřování kauzy, a to na přání jeho otce. Ten pak zašel údajně ještě dál a syna svěřil do péče manželovi dané psychiatričky Petru Protopopovi. Ten odvezl mladého Babiše na Krym proti jeho vůli, za pomoci psychofarmak a psychického a fyzického nátlaku. I toto prý bylo uskutečněno na přání jeho otce, který nechtěl, aby byl při vyšetřování kauzy přítomen.

Nevěří české policii ani justici

Syn premiéra se prý několikrát snažil z Krymu kontaktovat policii, ale marně. A tím, že nyní případ uzavřela, se v jeho očích diskreditovala úplně. „Po tom, co mi vaše policie udělala nejdřív na dálnici D1, pak když kontaktovala mého otce a ten poslal Protopopova vyzvednout mne na Ukrajinu, když jsem je oba jasně v e-mailech obvinil a pak zase dovolila mému otci přijet do Švýcarska, aby mě umlčel. Policie vůbec nebrala ohled na to, že jde o přímou snahu ovlivnit svědka“ řekl v rozhovoru.

Z tohoto důvodu už se nechce ani více zapojovat do kauzy Čapí hnízdo. Nevěří, že by jakékoliv jeho svědectví mělo pro českou justici význam. Stejně tak už nevěří svým dosavadním právníkům. V rozhovoru uvedl, že měl pocit, že nepracovali v jeho zájmu, ale v zájmu někoho jiného.

Na závěr Babiš junior uvedl, že se ve Švýcarsku cítí bezpečně. Má zde novou lékařku, která mu prý několikrát řekla, že je přesvědčená, že žádnými schizoidními příznaky netrpěl. „Užívám už jen velmi nízkou dávku ‚léků“ a jsem přesvědčen, že je brzy budu moci i s lékařským souhlasem kompletně vysadit,“ uvedl pro i ROZHLAS.cz ke svému duševnímu stavu. Nyní prý také pracuje na tom, aby mohl dokázat, že informace o jeho duševním zdraví, které prezentoval jeho otec, nebyly pravdivé.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články