Babiš obžalován: Čapí hnízdo je kampaň, politický proces, 15 let stará pseudokauza, rozčílil se

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Nextfoto

Kauza Čapí hnízdo se táhne už několik let. A nevypadá to, že by se vše blížilo do nějakého zdárného konce. Naopak. V pondělí státní zástupce Jaroslav Šaroch poslal soudu obžalobu týkající se expremiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové.

Stále stejný případ. Padesátimilionová dotace na výstavbu areálu Čapí hnízdo, která byla čerpána v roce 2008, měla být podle všeho podvodem, který dopomohl řadě lidí neprávem k financím.

Zatímco řada obvinění byla postupně stahována, expremiér Babiš a jeho poradkyně Nagyová stále čelí úřadům.

Podle CNN Prima NEWS bylo v kauze obviněno celkem 11 osob, a to včetně Babišovy rodiny. Šaroch postupně stíhání zastavoval, a nakonec se zastavilo číslo na dvou lidech. Ti se doposud brání a tvrdí, že k žádnému podvodu z jejich strany nedošlo.

Ať už to skončí jednou provždy

„Pro všechny bude dobře, když kauza Čapí hnízdo dospěje k nějakému rozhodnutí,“ sdělil v reakci na obžalobu premiér Petr Fiala. Ten podle svých slov, jak píše ČTK, věří v nezávislost soudů.

Sněmovna před časem musela kvůli poslanecké imunitě rozhodnout o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání.

Sám expremiér tehdy prosil v dopise politiky, aby k tomu nedošlo. Na jednu stranu tak neustále tvrdí, že je nevinný, na tu druhou má ale očividně strach z výsledků a z toho, na co všechno se ještě přijde.

Jeho nejčastěji opakovaná verze je, že jde jen o uměle vykonstruovanou kampaň zaměřenou proti jeho osobě.

„Sněmovna vydala jasný signál, že o vině a nevině má rozhodnout soud. Toto vnímám jako první krok, který tuto kauzu, zatěžující dlouhodobě Českou republiku, dovede do pravomocného rozhodnutí,“ doplnil Fialu Vít Rakušan, ministr vnitra.

„Konečně závan narovnání podnikatelského prostředí, jak o tom pan poslanec snil, když náhodou spal!“ uvedl pro změnu šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Kampaň!

Andrej Babiš i Jana Nagyová se oba nadále veškerým obviněním brání.

„Nebýt v politice, nikdo by se tím nikdy nezabýval, protože se nic nestalo. Nikomu nevznikla žádná újma, dotace, i když na ni byl nárok, byla vrácena,“ nechal se slyšet. Celou situaci pak označil doslova za 15 let starou pseudokauzu.

„Dneškem se pouze potvrdilo, že jde o vykonstruovaný politický proces proti mé osobě,“ řekl poté, co byla k soudu poslána obžaloba.

„Postupně obvinění odpadali a státní zástupce pro nedostatek důkazů celou věc zastavil. Přesto nejvyšší státní zástupce řízení obnovil, z 11 lidí zbyli obvinění jen dva. Dnes se dozvídám, že státní zástupce našel důvody k obžalobě. Pro mě je to alibismus,“ dodal ještě Babiš.

Jana Nagyová delší vyjádření odmítla, pouze krátce médiím oznámila, že podle jejích slov má jednání, o kterém se ve spisu píše, k trestnému činu na hony daleko. Ani ona se necítí ničím vinná a rozhodně se hodlá stejně jako Babiš nadále bránit.

Je možné, že se Babišova pseudokazua potáhne dalších 15 let?

Zdroj: ČTK, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články