Babišův možný trestný čin budou řešit další lidé, on to má opět „na párku“. Takhle se k tomu vyjádřil

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Premiér Andrej Babiš dlouhodobě odmítá, že by byl ve střetu zájmů kvůli čerpání dotací ze strany Agrofertu. Nyní se touto věcí bude zabývat orgán Evropské unie, a to Úřad evropského veřejného žalobce. Zprávu přinesl server iRozhlas.cz

Babiš své společnosti svěřil do svěřenských fondů a nadále střet zájmů popírá. Navíc v podstatě řekl, že nechápe, že se do této kauzy míchají i orgány mimo Českou republiku.

Vrchní státní zastupitelství už se Babišovou kauzou nezabývá, jak potvrdil sekretariát vrchní státní zástupkyně v Praze serveru iRozhlas.cz.

Nyní jej řeší Úřad evropského veřejného žalobce v Lucemburku, kde má sídlo. Žádný nový důkaz se neobjevil, jde jen o reakci na vznik nové instituce.

Ty nejzávažnější kauzy

Web také uvedl, že Úřad evropského veřejného žalobce převzal již dvanáct trestních kauz, které se nějakým způsobem týkají hospodářské kriminality, jež měla dopad na evropský rozpočet.

O jaké konkrétní případy se jedná, ale instituce nemůže prozradit. „Případy, které si necháváme, patří skutečně z nich mezi ty nejzávažnější podle pravidel, která úřad schválil. Další kauzy budou průběžně napadávat, tudíž věřím, že se dostaneme na mnohem vyšší čísla,“ uvedl evropský žalobce za Česko Petr Klement pro iRozhlas.cz

Ze zásahů EU ale Babiš určitě jásat nebude. Podle jejích auditorů totiž premiér ve střetu zájmů je právě proto, že zmíněné svěřenské fondy ovládá.

Co na to premiér?

Firmy z holdingu Agrofert od první poloviny února roku 2017 čerpaly dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v řádu stamilionů korun. Dle auditorů neoprávněně. Teď se tímto případem navíc kromě policie bude zabývat i unijní žalobce s působením na našem území.

A co na to Babiš? Evidentně si z toho příliš vrásky nedělá.

„Je to další evropská instituce, která bude zasahovat do vnitřních záležitostí ČR a salámovou metodou získávat pro Brusel víc a víc pravomocí. Účelovou kauzu už dávno řeší české orgány, nepotřebují pomoc od evropských byrokratů. Zase ale mají další ‚bič‘ na Babiše a naši známí profesionální udavači mají zase další místo, kam udávat,“ reagoval pro iRozhlas.cz

Zdroj: iRozhlas.cz

Autor: Marek SlaninaSouvisející články