Bílá barva na semaforech by měla snížit úroveň zácp i spotřebu paliva. Bude to dražší a nesmyslné, reagují řidiči

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Semafor
Zdroj: Shutterstock

Už dlouhé roky jsou řidiči zvyklí, že má semafor tři barvy. K červené, oranžové a zelené ale do budoucna možná přibyde ještě bílá. Ta by podle vědců mohla snížit úroveň dopravních zácp i spotřebu paliva. S novinkou přišli dopravní inženýři ze Severokarolínské státní univerzity.

Koncept, který tamní výzkumníci navrhují, nazývají prozatím pracovně bílá fáze. Projekt počítá s tím, že čím dál více lidí bude využívat autonomní vozidla, tedy auta, která k řízení nepotřebují člověka.

„Koncept bílé fáze zahrnuje novou dopravní signalizaci. Červená světla budou stále znamenat stop. Zelená bude i nadále znamenat, že mohou řidiči jet. Bílá světla pak řidičům řeknou, aby jednoduše následovali auto před sebou,“ vysvětlil podle serveru Severokarolínské státní univerzity docent Ali Hajbabaie.

Komunikace vozidel se semaforem

Koncept bílé fáze je založen na tom, že autonomní vozidla budou bezdrátově komunikovat mezi sebou, ale i s počítačem, který řídí dopravní signalizaci, vysvětluje server Chip.

Autonomní vozy by na základě toho dokázaly koordinovat vzájemné právo přednosti v jízdě. Vozidla řízená řidiči by je pak jednoduše následovala. V případě, že by na křižovatce stál převažující počet běžných aut, schéma by zůstalo klasické, jak ho známe i nyní, doplňuje CNN Prima NEWS.

Podle analytika Tomáše Burgera budou autonomní vozidla v České republice využívána nejdříve za 10 až 15 let, píše server Bratislava Zoznam. Stejně je tomu i na Slovensku, kde se nedávno řidiči seznámili s další změnou. Díky zelené šipce ukazující doprava totiž mohou na semaforech v některých případech jet i na červenou.

Zbytečné vyhazování peněz

Česká veřejnost s novinkou prozatím příliš nesouhlasí a čtvrtá barva na semaforu jí připadá jako zbytečnost. „Za chvilku tam budou všechny barvy duhy. A stejně zbytečně,“ myslí si v komentářích na facebooku například paní Anna.

„Já bych tam dal celou základní paletu. Bude to dražší a víc nesmyslné,“ napsal pan Karel, uživatel Pavel pak dodává: „Jezdím 20 roků a nepotkal jsem se s takovým nesmyslem.“

Zda nakonec na zavedení bílé barvy na semafor skutečně dojde, zatím není jisté. I kdyby ano, je to nejspíš otázka let a v České republice by se nás to ještě dlouho netýkalo.

Zdroj: Severokarolínská státní univerzita, Chip, Bratislava Zoznam, CNN Prima NEWS, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články