Bránit se máme právo, ale beze zbraní, říká Dienstbier

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jiri dienstbier
Zdroj: Profimedia

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS bývalý senátor Jiří Dienstbier (za ČSSD) promluvil o držení zbraní a jejich používání při obraně. Jejich držení pravděpodobně v konečném výsledku nepřináší klid ani bezpečí občanů.

Například prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek se domnívá, že slušní a bezúhonní lidé mají právo se chránit. Opačný názor ale zastává Dienstbier. „Nemám pocit, že by držení zbraní přispívalo k bezpečí občanů,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Podle bývalého senátora zbraně v lidem nevyvolávají pocit bezpečí. „Popravdě řečeno, nejsem stoupenec držení zbraní obecně, že by každý měl chodit ozbrojen po ulici. Nemám pocit, že by to přispívalo bezpečí. Tam, kde jsou zbraně rozšířené, je více příležitostí k páchání trestných činů a v konečném důsledku to může být na újmu bezpečí občanů,“ dodal v pořadu.

Muž zastřelil lupiče

Na druhé straně stojí pan Hynek, který střelní průkaz vlastní a držení zbraně si hájí. „Rád si chodím zastřílet na střelnici, jsem myslivec. Nemůžu říct, že mám pocit většího bezpečí, ale je zajímavé, že moje manželka je držitelka zbrojního průkazu a určitě je ochotna bránit své děti, kdyby jim někdo hrozil. Když se vám někdo ve dvě hodiny v noci prochází po baráku, tak se vás nejde zeptat na cestu na nádraží,“ řekl.

Minulou noc totiž na Plzeňsku jeden z občanů zastřelil legálně drženou zbraní lupiče, který se mu vloupal na pozemek. Momentálně je na policii, jak případ vyhodnotí. Může se stát, že mu žádný postih hrozit nebude, ale může se jednat i o vraždu.

Podle bývalého senátora je potřeba, aby se vše pořádně prošetřilo. Tyto případy není snadné vyřešit. „Člověk má právo se bránit a může se bránit, pokud obrana není zjevně nepřiměřená útoku,“ řekl v pořadu.

Následně ještě dodal: „Judikatura je poměrně ustálená a vyvinula se ve prospěch lidí, kteří se v takových situacích brání. Musí jít o naprostou nepřiměřenost, aby byl trestán. Nepříjemné to ale je, policie to musí prověřit,“ řekl bývalý senátor. Podle Hynka je ale špatné i to, že muž, který byl okrádán, bude nyní vnímán jako podezřelý z trestného činu. „Policie se na něj, slovy Cimrmana, dívá jak na sprostého podezřelého,“ řekl.

Pokud se bránil, stíhání nebude

Dienstbier i Hynek mají v jednom zcela jasno. „Ten člověk nasazoval vlastní život, aby ochránil sebe a další osobu – a je vláčen po policii,“ podotkl Hynek. „Myslím si, že ani jeden z nás nezná přesné okolnosti, jak to proběhlo. Pokud se bránil, trestně stíhán nebude,“ reagoval bývalý senátor.

Hynek si však stojí za tím, že lidé mají právo se ozbrojit. „Bezúhonný, netrestaný, zdravotně a odborně způsobilý občan má mít právo držet zbraň,“ uvedl. Opačný postoj má Dienstbier, dle jeho slov by zbraň měl vlastnit jen ten, kdo jí potřebuje. „Člověk, který čelí nějakému riziku, může mít zbraň, aby se bránil,“ doplnil.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články