Brožura k prevenci proti rakovině s fotkou Andreje Babiše opět vzbudila před volbami emoce

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Magazín prevence proti rakovině, který nechala vytisknout vláda Andreje Babiše ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví v září roku 2021, tedy těsně před loňskými parlamentními volbami, je zpět. Brožura informuje občany o potřebnosti prevence, ale na jejím konci pak čtenář nalezne fotografii Andreje Babiše a jeho projev. Stejně jako minulý rok, tak i letos se brožury objevily před volbami. Tentokrát těmi prezidentskými.

Brožury měly distribuovat všechny pojišťovny, ale nejvíce byla za své kroky kritizovaná Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP,) která patří mezi největší. Ta dle serveru Neovlivní stáhla brožury s tím, že je opět vytáhne až po volbách. A nyní je vytáhla, avšak opět před volbami.

Kdyby znamená pozdě

Takto zní název magazínu, který dle serveru Neovlivní nechala vláda vytisknout z peněz státního rozpočtu a měla je v úmyslu distribuovat pojištěncům.

Z rozhodnutí vlády musely brožury vytisknout všechny pojišťovny a jen VZP stála 7 milionů. Vzhledem k načasování před volbami však musela být brožura stažena, protože se objevila kritika, že ji Babiš zneužívá ke kampani hnutí ANO.

Mnozí namítali, že se jedná o porušení pravidel férového předvolebního boje, ale ukázalo se, že úřad pro dohled nad financováním partají má díky striktním pravidlům svázané ruce.

„Fakt, že je něco nefér, ještě neznamená, že je to nelegální. Vláda jedná ve sboru, a byť jsou jednotliví její členové pověřeni řízením konkrétních resortů, platí, že vláda je kolektivní orgán, a proto lze těžko vyčítat ministrovi dopravy, že se vyskytne na akci pořádané vládou či jiným ministerstvem,“ vysvětlil tento paradox pro uvedený server zaměstnanec úřadu Jan Outlý.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran vyzval k dílčím úpravám brožury, ale jinak dle nich brožura zákon neporušila a nejednalo se o kampaň.

A tak se i přes kritiku daná brožura objevila přímo na stránkách vlády a opozice ji mohla jen kritizovat.

Scénář se opakuje

Na opětovnou distribuci brožur upozornil na svém twitteru Jan Tuna, který v příspěvku označil VZP a upozornil, že fotografie Babiše si nelze v brožuře nevšimnout.

VZP okamžitě reagovala a vydala prohlášení, ve kterém se omluvila a uvedla, že distribuce brožur nemá souvislost s nastávajícími volbami.

„Počet brožur, které na některých pobočkách ještě zůstaly, znám není. Jedná se o zbývající kusy z loňska, žádné další distribuovány nebyly,“ doplnila dle iDNES mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová.

Pojišťovna si dle ředitele Zdeňka Kabátka uvědomila chybu a již nebude v budoucnu spojovat brožury s politiky.

„Nedokázal jsem si představit, že by ta fotografie způsobila takový problém. Do budoucna už nebudeme naše materiály spojovat s politickými osobami, to je jasné ponaučení, ale nyní už to nijak nezvrátíme,“ uvedl pro Hospodářské noviny.

Na náhodu málokdo věří

Z reakcí občanů pod příspěvkem je však zřejmé, že nevěří shodě náhod a považují aktuální distribuci brožur za pomoc Babišovi s kampaní. Pro celistvost informací je však nutné dodat, že mnozí odpovídající dle obsahu příspěvků nemají tušení, o jakou brožuru se jedná a že byla vytištěna již před rokem, a ne nyní.

Podobné reakce se objevily i na serveru Novinky v diskuzi pod článkem na toto téma.

„Ředitel VZP by měl dostat okamžitě padáka. A ne zlatého. Jak si může dovolit propagovat v takové instituci nějakou fyzickou osobu? Za toto svůj super plat nebere. Pokud ho ovšem neplatí Babiš,“ zní jeden z komentářů.

Že se nejedná o náhodu, si myslí i Jan Tuna, který v následné reakci uvedl, že Babiš vše plánoval dlouho, protože mu jde o vše.

„O hrad. Mírov… Takže čekám, kdy v horké fázi kampaně vyleze zase třeba s reklamou na vodňanské kuře a Jardou Jágrem. Ten se taky (peněz) nebojí,“ pokračuje Tuna a připomíná reklamu s naším slavným hokejistou.

Zdroj: Neovlivní, Twitter Tuna, Twitter VZP, Vláda ČR, iDNES, Hospodářské noviny, Novinky

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články