Bývalého hlasatele Alexandera Hemalu postihl infarkt a měl další závažné potíže. Stalo se tak z jediného důvodu

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Hemala Alexander
Zdroj: Profimedia

Moderátor a hlasatel Alexander Hemala si užívá zaslouženého důchodu, tráví ho ale velmi aktivně, má totiž tři děti a čtyři vnoučata. I přes nabitý program se občas objeví v televizi či na nějaké společenské události. Na svůj věk vypadá výborně. Nikdo by nehádal, že má za sebou závažné zdravotní obtíže.

Alexander Hemala je zřejmě nejznámější český hlasatel. Vystudoval Fakultu žurnalistiky na Karlově univerzitě a v roce 1973 začal pracovat v Československé televizi. To pro něj nebylo prostředí zcela neznámé. Jeho otec Roman Hemala byl totiž herec.

Nejdéle sloužící hlasatel

On sám začal pracovat v televizi jako hlasatel, a byl dokonce nejdéle sloužícím hlasatelem ve veřejnoprávní televizi. Jeho kariéra trvala neuvěřitelných dvaatřicet let. Mohla by být dokonce i delší, ale funkce hlasatele byla v roce 2005 na České televizi zrušena.

V televizi pokračoval dál, a to jako režisér denního vysílání. V současné době má pořad v rádiu. Dále se věnuje moderování, a to většinou společenských akcí. Se svými kolegyněmi Saskií Burešovou a Marií Tomsovou jezdili také po besedách s pořadem Hlasatelé na cestách.

Stres a strach o práci

Nyní si už užívá zaslouženého klidu. Ne vždy tomu tak ale bylo, jak přiznal v pořadu České televize 13. komnata. V roce 1997 došlo k v České televizi k organizačním změnám a všichni hlasatelé přišli ze dne na den o práci a nikdo netušil, zda je bude televize ještě vůbec potřebovat.

Ačkoliv si Saša své místo uhájil a do práce normálně nastoupil, najednou zkolaboval. Nejspíše to bylo způsobeno stresem způsobeným obavami o zaměstnání. V nemocnici zjistili, že vysoký tlak způsobil poruchu na vestibulárním ústrojí, které má na starosti rovnováhu. Tři měsíce pak musel moderátor strávit v domácím léčení, neboť se mu pořád motala hlava.

Po uzdravení začínal zase normálně pracovat, také se snažil žít zdravěji, přestal kouřit a chodil na dlouhé procházky. Vše bylo v pořádku až do té doby, než přišla další obava o práci. Od roku 2001 se totiž začalo znovu hovořit o zbytečnosti hlasatelů a začalo se uvažovat o jejich zrušení.

Infarkt a operace

Hemala tento tlak nevydržel a v roce 2003 dostal infarkt. V nemocnici mu srdce selhalo úplně, a musel být dokonce čtyřikrát defibrilován. Nevyhnul se tedy operaci a bypassu. V rámci rekonvalescence se rozhodl zajet za synem na Nový Zéland a tam se dát konečně do pořádku.

O tom, že mu to vyšlo na výbornou, svědčí i fakt, že se v roce 2010 zúčastnil televizní soutěže StarDance …když hvězdy tančí. Nyní se občas mihne ve filmu či seriálu, vidět jste ho mohli například ve Vyprávěj, Dáma a Král, Probudím se včera či Štěstí je krásná věc.

Zdroj: Česká televize, Wikipedia

Autor: Markéta MladáSouvisející články