Ceny za pohonné hmoty zdražují. Překvapí vás, kde natankujete nejlevněji

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
DomácíKomerční sdělení
benzin palivo
Zdroj: nexus 7/Shutterstock

Podle analytika Borise Tomčiaka ze společnosti Finlord Boris se musí lidé připravit na to, že pokud pojedou na dovolenou, pořádně si v zahraničí za pohonné hmoty připlatí. Prozradil i to, kde se vyplatí natankovat nejvíce.

U tuzemských čerpacích stanic už od poloviny ledna rostou ceny čím dál víc. Průměrná cena se tak podle analytiků začíná blížit k 33 korunám za litr. U nafty se také překovala třicetikorunová hranice, kde litr stojí zhruba 31 korun. Trend rostoucích cen je ale po celé Evropě.

„Při cestách do zahraničí se určitě vyplatí natankovat v Česku, a to ideálně na některé nízkonákladové čerpací stanici. Stejně jako u nás i v zahraničí platí, že u dálnic jsou ceny relativně nejvyšší. Naopak na okraji větších měst jsou i v zahraničí umístěné levnější čerpací stanice, jen si je řidiči musí dopředu najít pomocí aplikací nebo na internetu,“ vyjádřil se Tomčiak pro ČTK.

Nejlevněji natankujete u nás

Podle analytika se vyplatí tankovat pohonné hmoty především v České republice. Pokud pojedete k jadranskému moři do Chorvatska tradiční cestou, vyplatí se vám natankovat například v Rakousku nebo i Slovinsku, kde jsou ceny podobné těm našim.

Pokud budete chtít natankovat přímo v destinaci u moře, připravte se na to, že si řádně provětráte peněženku. Jedinou výjimku tvoří Bulharsko, ve kterém se stále drží cena nízko, kde na jednom litru ušetříte zhruba 6 korun oproti našim cenám.

„Například v Řecku a Itálii však stojí litr benzinu více než 41 korun. Ve srovnání s Českem je tak v Itálii benzin dražší skoro o devět korun na litr a za litr nafty si Češi připlatí více než sedm korun,“ potvrdil Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.

A dodal: „V Chorvatsku je nafta dražší o čtyři koruny za litr. Vyplatí se proto tankovat ještě v tuzemsku nebo v tranzitních zemích, jako jsou Rakousko, Maďarsko nebo Slovinsko.“ Duraković podle ČTK firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil.

Celá Evropa zdražuje

Tomčiak potvrdil, že pohonné hmoty rostou v celé Evropě. „Rozdíly v cenách jsou způsobené především daňovou politikou. Především v západní Evropě jsou velmi vysoké spotřební daně, což si turisti určitě všimli i třeba u alkoholických nápojů či cigaret. Zvyšování cen bude pokračovat v důsledku dalšího zdražení ropy.“

Ropný kartel OPTEC by podle informací chtěl dosáhnout toho, aby se cena za barel zvedla ze 75 dolarů na rovných 80. „Takže je velmi pravděpodobné, že růst cen benzinu a nafty bude pokračovat celé prázdniny. V srpnu by mohly být ceny proti současnosti o více než korunu vyšší,“ řekl závěrem.

Zdroj: ČTK

Autor: Ivan Glaser



Související články