Češi nechtějí v zimě omezovat topení. Raději utrácí méně za zábavu, oblečení i jídlo

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
setreni
Zdroj: Shutterstock

Inflaci pociťuje každý z nás, podle průzkumů ale Češi nechtějí omezovat svůj komfort. Uvědomují si, že v zimě bude potřeba topit, šetří proto raději na nákupech a zábavě. Podle tiskové zprávy společnosti IKEA jen 6,5 % Čechů plánuje v nadcházející topné sezóně snižovat obvyklou teplotu ve své domácnosti.

„Češi své domácnosti vytápějí nejčastěji na 22 nebo 21 stupňů (dohromady 49 % respondentů). Ani v blížící se topné sezóně na tom většina z nich nehodlá mnoho měnit – 42 % neplánuje teplotu vytápění snižovat vůbec a 29 % jen o jeden stupeň,“ uvádí tisková zpráva.

V té se zároveň píše, že aby si tento komfort mohli lidé dovolit, musí se omezit někde jinde. A proto utrácí v posledních měsících méně za zábavu a nákupy, nepočítají příliš ani s nákupem produktů, které mohou účty za topení snížit.

„Drobné úpravy v domácnosti přitom mohou k tepelnému komfortu citelně přispět a zároveň jsou cenově dostupné,“ uvádí IKEA s poukazem například na koberce s vysokým chlupem, zatemňovací závěsy do oken nebo péřové přikrývky a polštáře.

Raději si odpustí zábavu

Jak uvádí Novinky, v případě finančních problémů Češi šetří především na kulturních akcích a nedopřávají si tolik zábavy, v dalším kroku pak omezují výdaje za věci, které vyloženě nepotřebují. Výzkum společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek korporátních zákazníků, ukazuje, že nejvíce v takovém případě lidé šetří na oblečení.

„Češi si v případě výpadků příjmů nejčastěji odepřou nákupy, služby a zážitky, které nejsou nezbytně nutné,“ uvedla podle Novinek generální ředitelka KRUK Jaroslava Palendalová. „Současně je důležité i zjištění, že naprosto minimální podíl z respondentů průzkumu by svoji nepříznivou finanční situaci řešil půjčkou,“ doplnila.

„Toho, že budeme muset v zimě omezit topení, se hodně bojím. Už teď jsem tak raději začal šetřit a kupuji pouze to, co je nezbytně nutné. Odpouštíme si s rodinou i kina a návštěvy kulturních akcí. Máme dvě malé děti a topit zkrátka musíme,“ říká pro Přehledně24 pětatřicetiletý Dominik z Brna.

Omezujeme i výdaje za cestování a potravu

Kromě zážitků a nákupů oblečení Češi také vynechávají cestování do zahraničí. Podle serveru e15 navíc šetří i na potravinách. „Výrazné omezení výdajů zaznamenáváme především u obyvatel s nejnižším dosaženým vzděláním a spíše z menších měst a obcí,“ uvádí průzkum agentury Kantar, která informace předala České televizi.

„Jíst se musí. Ačkoli jsem si dříve nemyslel, že utrácím za jídlo nějak hodně, teď si uvědomuji, že jsem se v mnohém mohl omezit. A není to příjemné, ale dá se to zvládnout. Rozhodně je to lepší, než potom v zimě přemýšlet o omezování topení,“ svěřil se Přehledně24 dvaadvacetiletý David, který bydlí sám v malé garsonce a pracuje jako skladník.

„Je to pro nás složité, daleko horší je to ale pro moji babičku s dědou. Ti se snaží šetřit, kde mohou, aby z důchodu měli dost na klidnou a teplou zimu. Takže se jim samozřejmě budeme snažit pomáhat. Je jim přes 70 a v jejich věku rozhodně není vhodné omezovat topení,“ doplnila čtyřiadvacetiletá studentka Helena.

Zdroj: Tisková zpráva IKEA, e15, Česká televize, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články