Češi oznámkovali Zemana za 4, vláda dostala průměr 3,8. Jsme přeborníci v pesimismu, myslí si odborníci i občané

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Občané České republiky v současné době hodnotí prezidenta i vládu o něco negativněji než před rokem. Podle agentury STEM dostal od lidí Miloš Zeman průměrnou známku za 4, což je nejhorší hodnocení, kterého se za dobu svého mandátu dočkal. O moc lépe na tom s průměrem 3,8 není ani vláda Petra Fialy.

Veřejné mínění velmi ovlivňuje válka na Ukrajině i ekonomická krize, a hodnocení prezidenta i vlády se tak zhoršilo téměř ve všech ohledech, uvádí Česká televize. Nejhůře lidé, podobně jako v předchozích letech, hodnotí politickou reprezentaci země. Nejvíce Čechů uděluje čtyřku nebo pětku práci prezidenta (68 %), v minulém hodnocení tak učinilo 63 %, uvádí STEM.

Občané jsou nespokojeni s prací premiéra, nelíbí se jim ani fungování parlamentu. Dále kritizují také fungování politických stran. Lidé mají velmi nízkou vidinu sociální jistoty a i co se týče vyhlídek do budoucna, mají mínění spíše negativní.

Češi mají špatnou náladu

Podle ředitele výzkumu Jaromíra Mazáka je třeba výsledky průzkumu zasadit do kontextu současné situace. Lidé mají vlivem ekonomické krize i války na Ukrajině špatnou náladu, a ta se v jejich hodnocení výrazně odráží.

„Hodnocení u nich mají jinou povahu. Je potřeba je analyzovat odděleně. Působení Zemana jako prezidenta je potřeba vztáhnout k dlouholeté tendenci hodnocení českých hlav státu,“ vysvětlil Mazák v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Jsou pro podporu uprchlíků a v EU se cítí bezpečně

Průzkum agentury dále ukazuje, že ačkoli je s jednáním vlády velká část Čechů nespokojená, zároveň jsou pro podporu přijímání uprchlíků z Ukrajiny. Celkem 60 % na tento dotaz zodpovědělo kladně, což je o 3 % více než loni v létě.

S tím nesouhlasí někteří lidé na sociálních sítích. „Zase lžete, vidím kolem sebe úplně jiné názory,“ uvedl například pan Milosss.

K prozápadním postojům se v rámci konfliktu na Ukrajině hlásí 52 % respondentů. „Opravdu mě těší tohle slyšet, už bylo načase si uvědomit to, že s ruskou agresí máme vlastní zkušenosti a že patříme na Západ,“ napsal k situaci na twitteru pan Martin.

56 % dotázaných vnímá pak členství ČR v EU jako záruku bezpečí. Přesto se ale podle průzkumu obáváme toho, co v souvislosti s válkou na Ukrajině i ekonomickou krizí přinesou následující měsíce.

„Myslím si, že vidíme věci horší, než jaké jsou,“ uvedl pro Seznam Zprávy klinický psycholog a psychoterapeut Adam Suchý. „Myslím, že Češi jsou světoví přeborníci v pesimismu. Nejen evropští,“ píše pak na facebooku uživatel La Brutta.

Zdroj: Česká televize, STEM, CNN Prima NEWS, Seznam Zprávy, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články