Česká filharmonie už má naplánovanou svou již 127. sezónu. Zahájí ji v září

od Veronika Holcová
< 1 minuta čtení
magdalena kozena
Zdroj: Profimedia

Další hudební sezonu zahájí Česká filharmonie koncerty 28. a 29. září ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Orchestr provede Alpskou symfonii Richarda Strausse a Koncert pro housle a orchestr D dur Ludwiga van Beethovena. Taktovky se již popáté ujme šéfdirigent souboru a hudební ředitel Semjon Byčkov.

„Vybral jsem na zahajovací koncert Alpskou symfonii a Beethovenův houslový koncert, protože obě tato díla považuji svým způsobem za existenciální,“ uvedl k zahájení Byčkov. Původem ruský dirigent několikrát veřejně odsoudil počínání své vlasti na Ukrajině, a tak má tematický výběr děl na zahajovacím koncertě obrovský přesah. 

Rezidenční umělci 127. sezony

Užší vztah a intenzivnější spolupráce s vybranými umělci v rámci sezonní rezidentury znamená pro Českou filharmonii obohacující prvek.

Rezidenční umělci totiž vystupují v sezoně opakovaně, a to v různých formátech a s rozmanitým repertoárem, uvádí na svých stránkách filharmonie. Plánovanými rezidenty jsou Magdalena Kožená, česká operní pěvkyně původem z Moravy, mezzosopranistka světového jména, a její manžel, britský dirigent sir Simon Rattle.

Hostující dirigenti 

Vedle rezidenčních umělců se představí i hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Ve svých koncertech se zaměří na českou klasiku – Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Josefa Suka, Vítězslava Nováka a Bohuslava Martinů.

Hrůša navíc v premiéře uvede Sedmou symfonii pro smyčcový orchestr a koncertantní marimbu Jaroslava Krčka a Netopil skladbu Bimetal Miloše Orsona Štědroně.

Koncertní turné

Velkou událostí sezóny je plánované říjnové turné po nejslavnějších evropských sálech. 25 koncertů České filharmonie v zahraničí bude řídit sám Semjon Byčkov. 

Pro malé posluchače i seniory jsou připraveny speciální workshopy a edukativní programy. Abonentní cykly a vstupenky na mimořádné, edukační a adventní koncerty budou v prodeji od úterý 19. dubna. Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty začíná v pondělí 6. června.

Zdroj: Česká filharmonie, iDNES

Autor: Veronika HolcováSouvisející články