Česká republika chce udělat dárcovskou konferenci. Usiluje také o zastavení dovozu ropy z Ruska

od Raina Tomanová
< 1 minuta čtení
jan lipavsky ministr
Zdroj: Profimedia

Česká republika bude během svého předsednictví Evropské unii usilovat o uspořádání dárcovské konference na pomoc Ukrajině. Kromě toho se ale bude snažit také o pozastavení dovozu ropy z Ruska.

Česko chce totiž minimalizovat příjmy Ruska z obchodování s EU. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský to uvedl po setkání ministrů zahraničí pěti zemí. Skupinu Central 5 tvoří kromě Česka také Slovensko, Maďarsko, Rakousko a Slovinsko.

Skupina byla založena kvůli pandemii koronaviru

Skupina vznikla kvůli jednání ohledně zvládnutí koronavirové pandemie. Ministři zahraničí jednotlivých zemí spolu jednali naposledy před více jak půl rokem ve Vídni. Dnes se podle Lipavského mluvilo především o agresi na Ukrajině, která neustále graduje.

Jako místo pro tuto akci zvolilo ministerstvo zámek Štiřín v Kamenici u Prahy. Ten je majetkem státu a slouží jako hotel a místo právě pro taková setkání. Už v roce 2018 se tu třeba sešli členové vlády ANO a ČSSD k neformální diskuzi, připomněla ČTK.

Lipavský i další ministři chtějí přerušit dodávky plynu z Ruska

Už v pondělí se v Lucemburku sešli ministři zahraničí EU, kde Lipavský mimo jiné mluvil o dodávkách nejen humanitární pomoci Ukrajině. Chce podpořit zemi také v jednání s Evropskou unií, protože Ukrajina do ní zatím nepatří. Ministr navíc zásadně stojí proti obchodování s ruskými firmami a nechce Rusko podporovat.

„Podporujeme rozšířený pátý balíček sankcí. Zákaz dovozu uhlí je velmi důležitým krokem, který povede ke snížení energetické závislosti na Rusku. Musíme přestat financovat Putinovu válku,“ řekl Lipavský jménem ministerstva.

Více informací z dnešního jednání ministrů zahraničí Central 5 si můžete poslechnout v záznamu z tiskové konference, kterou ministerstvo zveřejnilo na svém facebookovém účtu.

Zdroj: MZV, ČTK, Facebook

Autor: Raina TomanováSouvisející články