České předsednictví začne zasedáním vlády v Litomyšli. V plánu jsou také další akce, uvedl premiér Fiala

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Profimedia

První akcí, kterou se otevře české předsednictví v Radě Evropské unie, bude zasedání české vlády s eurokomisí. To se uskuteční v Litomyšli. Následovat pak budou další události, které na sebe budou navazovat.

V Praze chce český premiér pak uskutečnit summit, na který by měl dorazit také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. To ale nezáleží pouze na České republice. Na Ukrajině musí totiž nejdříve dojít k mírovému řešení, což ale podle všeho není na pořadu dne.

Co všechno čeká Českou republiku?

„Ano, jedna z variant summitu, který by určitě součástí předsednictví měl být, je něco jako Marshallův plán pro Ukrajinu, poválečná obnova Ukrajiny za účasti ukrajinského prezidenta. Bude-li to možné, to nezávisí jen na České republice,“ řekl Fiala pro Frekvenci 1.

Také by se měla podepsat spolupráce mezi Českem a Ukrajinou. Češi pak budou mít možnost vstoupit do ukrajinských ozbrojených sil. Mám v úmyslu to udělat velmi rychle,“ prohlásil premiér. Posledního května má také skončit nouzový stav. Bude se ještě prodlužovat?

„Je to jedna z věcí, kterou musíme zvažovat. Situace, které Česká republika čelí, je naprosto neobvyklá a ten nouzový stav umožňuje státním orgánům dělat spoustu věcí, které bez něj nejdou,“ vyjádřil se poněkud nejasně Fiala. V rozhovoru také přiznal, že pro něj bylo překvapením jmenování Aleše Michal do funkce guvernéra ČNB.

Témat na předsednictví bude hned několik

Česká republika bude Evropské unii předsedat v druhé polovině roku. Právě proto už teď Fiala řeší, co se bude dít. Premiér by rád přivezl Zelenského, aby osobně promluvil na setkání lídrů zemí Evropské unie, které by proběhlo na Pražském hradě, uvedl iDNES.

Summit by se měl uskutečnit na začátku října, uvedl Fiala. V nejbližších týdnech by pak měl do Prahy dorazit jeden z poradců Zelenského. Neformálního zasedání by se měla zúčastnit také vicepremiérka pro evropskou integraci Olha Stefanišynová.

Premiér také naznačil, co si myslí o invazi Ruska. „Musíme věřit, že Vladimir Putin pochopí, že jeho agrese na Ukrajině mu nepřinese žádné výsledky. Naopak, že Rusko ztrácí stále víc vojensky, politicky, o etickém a morálním odsouzení z celého světa nemusím ani mluvit.“

„To je jediná šance, že Putin té akce nechá a Ukrajina bude svobodná. Pak bude velkým úkolem poválečná obnova, protože ty škody jsou obrovské,“ poznamenal pro TN Nova.

Pro české občany pak v minulých dnech vláda Petra Fialy představila program, kterým hodlá řešit aktuální krizi spojenou s inflací. Program s názvem Deštník proti drahotě lidem dle premiéra pomůže například s vyplněním různých dokumentů k získání nejen sociálních dávek.

Zdroj: Deštník proti drahotě, TN Nova, iDNES, Frekvence 1

Autor: Raina TomanováSouvisející články