Česko možná bude moci uvalovat národní sankce. Vláda schválila zákon, ten míří do Poslanecké sněmovny

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlada cr
Zdroj: CNC / Profimedia

Česká republika bude nejspíš moci uvalovat národní sankce na jednotlivce i subjekty dopouštějící se protiprávního jednání nezařazeného na sankčním seznamu EU. Stát bude moci viníkům například zabránit ve vstupu na své území nebo v setrvání pobytu u nás. Vláda zákon schválila ve čtvrtek, ten teď poputuje do Parlamentu ČR.

„Česká republika nehodlá tolerovat porušování lidských práv. Proto jsme na vládě schválili tzv. Magnitského zákon, který nám umožní uvalovat sankce na ty, kteří porušují mezinárodní právo – např. v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině,“ napsal na svém instagramu Vlastimil Válek.

Dodal, že česká vláda rozhodně Kremlu ustupovat nebude. Pokud nový zákon projde, bude moci Česká republika provádět cílená vnitrostátní restriktivní opatření vycházející z bezpečnostních zájmů země. Účelem těchto opatření pak bude především udržení bezpečnosti.

Prostředek ochrany základních lidských práv

Kromě udržení míru zákon také bude sloužit jako prostředek ochrany základních lidských práv a boje proti terorismu. „Tedy i v případech, kdy se restriktivního opatření nepodaří dosáhnout na úrovni Evropské unie nebo je jeho schvalování zdlouhavé,“ uvádí ministerstvo.

Zákon navíc umožní také sankce jiné, než jsou uvedeny na sankčním seznamu EU. „Na sankčním zákoně, který zajistí lepší ochranu lidských práv, jsem poctivě pracoval čtyři roky a dnes jsem zákon předložil vládě,“ komentoval věc Jan Lipavský.

„S Pirátskou stranou jsme slíbili, že tento zákon prosadíme a slib plníme. Lidská práva jsou a budou naší prioritou. Zákon nyní míří do Sněmovny,“ uvedl český ministr zahraničí.

Úzce spjato s Evropskou unií

Jak upozorňuje CNN Prima NEWS, národní sankční zákon má být úzce spjat s předpisy EU. Ty totiž vymezují sankcemi postižitelné jednání, následně pak stanovují tresty pro viníky a celou situaci řeší v souladu s nařízeními Unie.

Pokud se Česká republika rozhodne pro přijetí nového sankčního zákona, bude vázána právě na pravidla těchto zákonů EU a nebude moci postihovat jednání jiné, než které vymezuje evropská legislativa.

Český vnitrostátní sankční seznam navíc nikdy nebude mít přednost před tím unijním. Přesto všechno je velmi pravděpodobné, že v parlamentu zákon projde a Česká republika se jím tak začne velmi brzy řídit.

Zdroj: Ministerstvo financí České republiky, Vláda České republiky, Novinky, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články