Česko pomůže Slovensku s dočasnou ochranou vzdušného prostoru. Podle slovenského premiéra jde zhruba o jednoletou spolupráci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ceske valecne letouny
Zdroj: Profimedia

Česko schválí pomoc Slovensku s dočasnou ochranou vzdušného prostoru. Premiér Petr Fiala o tom informoval v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Slovenský premiér Eduard Heger, který byl taktéž hostem pořadu, dodal, že pomoc České republiky oceňuje.

Česko kromě této pomoci také vysílá vojáky k ochraně východních slovenských hranic. Důvodem je samozřejmě invaze Ruska na Ukrajinu a strach Slováků z případného útoku i na jejich zemi. Ti požádali Českou republiku o pomoc v červnu.

Má se jednat o dočasnou pomoc, a to do doby, než naši sousedé převezmou vzdušné stíhačky F-16, které nahradí stávající dosud používané Migy-29. Jelikož má objednávka zpoždění, potřebuje země naši pomoc. Fiala po dlouhých debatách s kabinetem Slováky ujistil, že se jí od nás dočkají.

„Americký výrobce se na své nově postavené výrobní lince potýká při výrobě úvodních letounů F-16 s poměrně závažnými problémy. Kvůli zdržení důležitých dodávek od externích dodavatelů v souvislosti s covidem nabral celý výrobní program obrovské zpoždění v řádu minimálně 12 až 14 měsíců,“ objasňuje web vzdušných sil České republiky.

Důkaz spolupráce a důvěry

„Nepochybně vyhovíme. Myslím, že je to krásný příklad nejenom obranné spolupráce, ale i důvěry. Pomůžeme Slovensku do doby, než bude mít k dispozici nová letadla. A počítáme s tím, že zase nám někdo pomůže, pokud budeme mít problémy,“ řekl Fiala.

Dodal, že je to navíc i v našem zájmu, abychom zemi pomohli. Válka na Ukrajině se týká nás všech. Slovensko s Ukrajinou přímo sousedí a je tak jasné, že se Ruska obává. Podle slovenského premiéra bude jeho země potřebovat od té naší pomoc zhruba rok.

Dodal, že existuje teorie o tom, že by staré letouny Slovensko předalo po nové dodávce Ukrajině. Navíc by měla země dostat také tanky. „Ale nechci to říkat podrobně, protože nás i Ukrajina požádala, abychom tuto techniku nespecifikovali,“ objasnil.

Ukrajina válku vyhraje

Podle Petra Fialy i Eduarda Hegera je až téměř neuvěřitelné, jak Ukrajina Rusku odolává a dokáže se bránit. Invaze je pro zemi velmi ničivá a Rusko má obrovskou početní převahu, přesto se ale napadená země nevzdává a drží se, jak to jen jde. Pomoc ostatních států je logicky velmi důležitá.

„Jsme daleko za všemi limity a máme všechny předpoklady, abychom věřili, že Ukrajina tuto válku vyhraje,“ poznamenal slovenský premiér. Kromě České republiky pomůže Slovensku také Polsko, které může své stíhačky vysílat ze svých základen, v případě nutnosti pak i ze základen přímo v ohrožené zemi.

Zdroj: Česká televize, Seznam Zprávy, iDNES, Czech Air Force, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články