Česko poslalo Ukrajině vojenský materiál v hodnotě 3,5 miliardy korun. Podle Černochové chce Rusko obnovit Sovětský svaz

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jana Cernochova
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Česká republika i nadále pomáhá Ukrajině. Doposud poskytla napadené zemi vojenský materiál v hodnotě zhruba 3,5 miliardy korun. Ministryně obrany Jana Černochová o tom v neděli promluvila v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce a dodala, že vláda navrhne další dodávku v hodnotě 600 až 700 milionů korun.

„Pomoc, kterou Ukrajině poskytujeme, má smysl a nesmí přestat, protože Rusko se snaží obnovit Sovětský svaz. Naše vláda poskytla vojenský materiál v hodnotě 3,5 miliardy,“ říká Černochová. Ta v Otázkách Václava Moravce na České televizi uvedla také, že naše země posílá Ukrajině mimo jiné i těžkou vojenskou techniku.

Nejdůležitější podle jejích slov je, aby byla pomoc kontinuální, aby nedocházelo k přerušení dodávek a Ukrajina se měla neustále čím bránit. České ministerstvo obrany dále také spolupracuje s ukrajinským velvyslanectvím v Praze. Společně nakupují zbraně za peníze, které posílají na pomoc Ukrajině lidé a firmy.

„Velvyslanectví takto zatím získalo zhruba 1,2 miliardy korun. Tuzemský zbrojařský průmysl přispěl darem minimálně 17 milionů korun. Toto v součtu dělá z České republiky jednoho z největších podporovatelů Ukrajiny vojenským materiálem,“ říká Černochová hrdě.

Z důvodu bezpečí nemluvíme o všem

Je samozřejmostí, že dodávky vojenské techniky musí v určitých ohledech podléhat tajnosti. Ačkoli řada informací se tak ven dostat může, k některým věcem se Černochová odmítla vyjádřit. Nechtěla například prozradit, zda Česko poslalo na Ukrajinu i bojové helikoptéry.

Informaci, se kterou přišel americký ministr obrany Lloyd Austin, Černochová nevyvrátila, ale ani nepotvrdila. Podle dostupných informací měla Česká republika poslat na Ukrajinu také tanky T-72. „Těším se, až to zveřejním po konci války, ale teď vážně nechci posílat Putinovi seznamy,“ objasnila česká ministryně.

Zelenskyj žádá další pomoc

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si uvědomuje, že Rusko rozumí jenom síle. Podle TV Nova pomalu začíná ztrácet naději na jakékoli vyjednávání, a proto nadále vysílá Západu signály o pomoc. Prosí o další dodávky vojenského vybavení, bez kterého se země neobejde.

„Potřebujeme zbraně, které by pomohly nejen zastavit ruský útok, ale také osvobozovat okupovaná území. Potřebujeme tanky, obrněné vozy. Také raketomety, které by mohly střílet na 60 až 90 kilometrů, abychom mohli z bezpečné vzdálenosti útočit na ruské pozice,“ řekl v neděli ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis.

Kromě toho však Ukrajina potřebuje i leteckou techniku, systémy protiletecké obrany a další vybavení, které pomůže odolávat ruským útokům. V současné době je tak důležité, aby nejen Česko, ale i další země napadenému státu pomohly, Rusko je totiž, co se vojenského vybavení týče, stále ve výhodě.

Zdroj: Česká televize, iRozhlas, TV Nova, Novinky, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články