Česko se potýká s nedostatkem léků, zájem je i o ty prošlé. Do jara se situace nezlepší, varuje Válek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
leky
Zdroj: Shutterstock

Česká republika se potýká s nedostatkem léků. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka se situace pravděpodobně až do jara nezlepší. Mnoho lidí řeší problémy po svém a jezdí pro léky do zahraničí, nejčastěji do Polska. Ani tam se ale nesetkávají s úspěchem.

Jde především o dětské léky. Sirupy a prášky proti horečkám pro ty nejmenší jsou nedostatkovým zbožím už několik týdnů. Jakmile se někde objeví, jsou během chvíle vyprodány. Ačkoli ministerstvo zdravotnictví podle Seznam Zpráv posílilo dodávky, stále to nestačí.

„Tento týden jsem byl v lékárně pro dětský sirup na kašel třikrát. Ani jednou jsem nepochodil, nakonec jsem vzal nějakou méně známou alternativu, kterou mi lékárnice nabídla. Syn je nemocný už pět dní a já mu nemám kvůli nedostatku léků jak pomoci,“ stěžuje si pro Přehledně24 pak Jindřich z Opatova.

„Přerušení dodávek zpravidla souvisí s výrobními potížemi (např. nedostatečná výrobní kapacita, potíže s dodáním suroviny apod.), logistickými problémy či s obchodním rozhodnutím držitele,“ uvedl na svém webu Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Zásoby velmi rychle mizí

Ministr zdravotnictví v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi k problému řekl, že se snaží potíže co nejvíce zmírnit a objednal přípravky z mimoevropských zemí. Poptávka po lécích se však zvýšila a například Nurofen, který by běžně vystačil na čtvrt roku, zmizel z pultů lékáren do 3 týdnů.

Respirační onemocnění se v České republice i nadále šíří. Ačkoli přes Vánoce se situace zlepšila, podle Deníku odborníci v současné situaci očekávají spíše další vlnu. „Musíme počítat s tím, že do konce března bude situace stále velice složitá,“ říká Válek.

A jeho slova potvrzuje i spolumajitel lékárenské skupiny Pilulka Martin Kasa. Podle toho se dají návštěvy v lékárnách, při kterých lidem nelze vyhovět, počítat v desítkách procent. „Když tři lidé ve frontě přede mnou odešli s nepořízenou, bylo mi jasné, že ani já se sirupu na kašel pro syna nedočkám,“ říká pro Přehledně24 pak Pavel z Mladé Boleslavi.

„Vím, že v Praze je Nurofenu nedostatek, ale švagrová mi jej naštěstí sehnala v lékárně v Děčíně,“ uvedla pro Přehledně24 maminka z Prahy 4.

Problémy v celé Evropě

Podle CNN Prima NEWS se problémy s nedostatkem léků týkají mnoha zemí v Evropě. Řada lidí sice jezdí za nákupy do Polska a pokouší se tam sehnat i léky pro děti, čím dál častěji se ale vrací s prázdnou.

„Jezdíme za levnými nákupy do Polska často. Kamarád nás nedávno požádal, abychom se mu tam podívali po lécích. Museli jsme se ale vrátit bez úspěchu,“ přiznává sedmadvacetiletá Denisa z Horní Čermné. Lidé na internetu podle všeho shánějí léky už i prošlé, ani to se jim ale nedaří. Odborníci navíc před podobnými nápady varují.

Zdroj: Seznam Zprávy, Česká televize, Deník, Státní úřad pro kontrolu léčiv, CNN Prima NEWS, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články